Facebook wygrywa i wchodzi do ekskluzywnego klubu

Po tym gdy amerykański sąd oddalił dwa pozwy wniesione przez FTC (Federal Trade Commission) przeciw Facebookowi, oskarżające go o stosowanie praktyk monopolistycznych, korporacja została po raz pierwszy w swojej historii wyceniona na ponad 1 bln USD, wchodząc tym samym do ekskluzywnego klubu firm mogących się pochwalić taką kapitalizacją.

Facebook

Założony przez Marka Zuckerberga w 2004 roku Facebook jest najmłodszą (17 lat) z pięciu amerykańskich firm, które osiągnęły taką kapitalizację. Za jedną akcję tego giganta mediów społecznościowych trzeba było wczoraj zapłacić nieco ponad 355 USD, czyli o 4,2% więcej niż kilka dni wcześniej.

Tym samym Facebook umocnił swoją pozycję na rynku mediów społecznościowych jako niekwestionowany lider, mając w nim obecnie udział w wysokości ponad 60%. Sprawa może mieć dalszy ciąg, gdyż FTC ma 30 dni na złożenie odwołania, z czego zapewne skwapliwie skorzysta.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Instagram i Facebook wezmą wkrótce rozwód

Sąd oddalił pozew złożony wspólnie przez FTC oraz władze 46 stanów USA, w którym zakwestionowano legalność zakupu przez Facebooka aplikacji Instagram i WhatsApp. Strona wnosząca pozew argumentuje, że Facebook przejął te firmy wyłącznie po to aby pozbyć się konkurencji i tym samym panować niepodzielnie na rynku mediów społecznościowych.

Jak widać Facebook dopiął swego, ale FTC nie złożyło broni i sprawa wydaje się być rozwojowa. Jednak póki co korporacja triumfuje i weszła przebojem do grona ekskluzywnego klubu firm, których kapitalizacja jest większa niż 1 bln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200