Facebook udostępnia plany Big Sur jako Open Source

Facebook udostępni plany pozwalające na skonstruowanie superkomputera wykorzystywanego przez firmę Marka Zuckerberga do obliczeń z użyciem sztucznej inteligencji. To jak zbudowany jest Big Sur przestaje być tajemnicą i mogą skorzystać z niego inne firmy.

Big Sur to nazwa serwera wykorzystywanego przez Facebooka to uczenia maszynowego i pracy nad ulepszaniem algorytmów sztucznej inteligencji. Od teraz Big Sur będzie częścią Open Compute Project w ramach którego firmy mogą dzielić się swoimi osiągnięciami i schematami swoich sprzętów.

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest dziś najczęściej do analizowania zawartości obrazów i wideo, ale można stosować ją do innych celów. Algorytmy mogą przeszukiwać pocztę elektroniczną pod kątem wykrywania spamu lub przeciwdziałać wyciekom danych kart kredytowych.

Zobacz również:

  • Facebook wkrótce będzie wykorzystywać nasze treści do trenowania swojej AI. Rezygnacja nie jest łatwa
  • Platforma tej firmy jest najlepsza w szkoleniu modeli językowych AI

Wśród firm wykorzystujących sztuczną inteligencję można wymienić Microsoft, Google i Facebooka. Firma Marka Zuckerberga już w przeszłości dzieliła się swoimi osiągnięciami w dziedzinie oprogramowania, a teraz udostępnia plany sprzętu służącego do wykonywania tych skomplikowanych obliczeń.

Dowiedzieliśmy się, że Big Sur bazuje głównie na procesorach graficznych. Serwer może mieć do ośmiu takich układów pobierających po 300 W każdy. Ze względu na swoją konstrukcję nie wymaga też specjalnego chłodzenia i "unikalnej infrastruktury".

Facebook udostępnia plany Big Sur jako Open Source

Tak wygląda Facebook Big Sur

Facebook chwali się przy tym, że nowe rozwiązanie jest dwukrotnie szybsze niż poprzednio wykorzystywany przez firmę sprzęt. Wymiana szybko zużywających i łatwo psujących się podzespołów trwa w dodatku zaledwie kilka sekund. Facebook udostępniając plany liczy na to, że społeczność pomoże w ich usprawnianiu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200