Facebook świętuje 20-lecie

Facebook skończył wczoraj 20 lat i przeszedł przez ten czas bardzo długą drogę. Teraz to platforma łącząca ze sobą miliardy ludzi na całym świecie, bez której wiele osób nie wyobraża sobie życia.

Facebook zaczął oficjalnie funkcjonować 4-go lutego 2004 roku. Jego twórcą był Mark Zuckerberg, który był wtedy studentem i mieszkał w akademiku. Dokładnie w tym dniu usiadł w pewnym momencie w swoim pokoju przed ekranem komputera PC i uruchomił na nim prostą stronę noszącą nazwę Facebook, która w owym czasie nikomu nic nie mówiła, a obecnie znają ją właściwie wszyscy. Wartość rynkową firmy Meta szacuje się dzisiaj na ok. 600 mld USD, a każdego dnia do Facebooka logują się ponad 3 miliardy osób. A warto przypomnieć, że kiedy Facebook wkroczył pierwszy raz na giełdę, wyceniono go na nieco ponad 100 milionów dolarów. Rok później Microsoft zainwestował w firmę 240 milionów dolarów i od tego czasu Facebook z każdym rokiem rósł w siłę.

Mark Zuckerberg zbudował stronę z myślą o tym, iż pozwoli ona jej użytkownikom nawiązywać szybko kontakt z innymi odwiedzającymi ją osobami, którymi byli wtedy koledzy i koleżanki ze studiów. Początki były bardzo trudne, a strona zawiesiła po kilku dniach swoją działalność, gdyż jej twórcę oskarżono o naruszenie prywatności jej użytkowników. Po jakimś czasie Mark Zuckerberg zmodyfikował stronę i nadał jej nazwę TheFacebook.com. Tym razem zadbał o prywatność użytkowników, a w połowie 2004 roku zarejestrowało się w niej prawie ćwierć miliona studentów z ponad 30 ośrodków akademickich USA. Pod koniec 2005 roku witryna miała już prawie 6 milionów aktywnych użytkowników i bardzo wielu reklamodawców.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Facebook i Instagram bez reklam, ale za dodatkową opłatą
  • Snowflake Polska świętuje trzecie urodziny

Kolejna ważna data to wrzesień 2006 rok. Do tego dnia z witryny mogli korzystać tylko studenci. Teraz mogła się w niej zarejestrować każda bez wyjątku osoba, pod warunkiem, że ukończyła 13 lat. Z biegiem lat liczba użytkowników usługi na całym świecie wzrosła lawinowo. To była po prostu nowa, nieznana wcześniej nikomu jakość. Nawiązywanie przyjaźni przeniosło się do internetu i oferowało nowe możliwości. Krótkie cyfrowe spotkania, które wcześniej zostałyby zapomniane, są teraz na bieżąco rejestrowane w pamięci Facebooka, po to aby po latach pojawić się np. na naszej osi czasu, wyświetlając nam zdjęcia osób, których nigdy nie mieliśmy okazji spotkać osobiście, przenosząc nas w ten sposób w wirtualny świat.

Ale Facebook zmienił nie tylko życie prywatnych osób. Odcisnął swoje piętno na całej społeczności, wkraczając również do polityki. I tak nikt obecnie nie ma wątpliwości, że to właśnie to społecznościowe medium przyczyniło się walnie do tego, że politycy w wielu krajach na całym świecie zwyciężali w wyborach. Docenili bowiem siłę tego medium i potrafili je dobrze wykorzystać podczas kampanii wyborczej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200