Facebook podpisał z FTC ugodę, która będzie go kosztować 5 mld USD

Federalna Komisja Handlu USA (Federal Trade Commission) ogłosiła wczoraj, że Facebook zgodził się zapłacić gigantyczną karę 5 mld USD za naruszenie prywatności użytkowników korzystających z usług jego społecznościowej sieci.

Zdarzenie takie miało miejsce kilka lat temu, gdy z największej sieci społecznościowej wyciekły poufne dane (chodzi o skandal związany z firmą Cambridge Analytica), a Facebook ukrył wtedy ten fakt i nie poinformował o tym wydarzeniu użytkowników.

Jest to jak dotąd największa karą jaką amerykański regulator nałożył na firmę technologiczną. Ugoda została zatwierdzona przez FTC nieznaczną różnicą głosów 3:2. Zobowiązuje ona jednocześnie Facebook (w tym osobiście jej szefa, Marka Zuckerberga) do podjęcia kroków, dzięki którym dane użytkowników będą należycie chronione i podobnych sytuacji w przyszłości nigdy nie dojdzie.

Zobacz również:

  • Arm docenione przez Wall Street
  • Rzecznik Mety skazany przez rosyjski sąd na sześć lat więzienia
  • Sztuczna inteligencja na cenzurowanym

Kolejnym ważnym elementem ugody (która nie jest ostateczna, ponieważ musi ją jeszcze zatwierdzić sąd) jest ograniczenie roli Marka Zuckerberga w procesie tworzenia zasad zapewniających danym bezpieczeństwa. I tak w firmie ma powstać niezależny komitet zajmujący się tymi kwestami, w skład którego wejdą dyrektorzy poszczególnych działów firmy.

Analitycy traktują ugodę FTC z Facebookiem jako swego rodzaju punkt zwrotny dotyczący tak ważnej kwestii, jak stosunek rządów do sieci społecznościowych i innych internetowych sposobów komunikowania się i wymiany informacji, takich jak Facebook, Twitter, Instagram czy YouTube. Mając na uwadze punkty zawarte w ugodzie, wszystkie te firmy muszą się obecnie mieć na baczności i chronić w odpowiedni sposób dane użytkowników, jeśli nie chcą narazić się na podobne kary.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200