Facebook obiecuje - dane użytkowników przechowywane w naszej sieci będą dużo lepiej chronione

Korporacja wzięła sobie poważnie do serca zastrzeżenia zgłaszane przez użytkowników korzystających z jej usług i ogłosiła przedwczoraj, że wprowadzi do swojej sieci społecznościowej cztery nowe mechanizmy, dzięki którym dane będą dużo lepiej chronione.

To odpowiedź Facebooka na niedawny skandal związany z firmą Cambridge Analytica, który nadwerężył znacznie jego reputację i przełożył się na poważne straty wizerunkowe oraz finansowe. Te ostatnie są bardzo dotkliwe, gdyż w opinii analityków Facebook stracił już z tego powodu ok. 1 mld USD.

Analiza tych mechanizmów pozwala stwierdzić, że chociaż pozwolą one użytkownikom lepiej kontrolować swoje dane, to nie dają im żądnych dodatkowych gwarancji, że Facebook będzie je definitywnie usuwać ze swoich zasobów.

Zobacz również:

  • Antywybuchowy smartfon 5G
  • Styczeń 2023 roku był miesiącem ważnych aktualizacji
  • Data center jako źródło ogrzewania dla domów

I tak Facebok wymienia narzędzia, które pozwalają usuwać z jej sieci różne informacje (takie jak zdjęcia, kontakty czy linki), jakie użytkownicy publikują na swoich profilach, ale nie obejmuje to tych informacji, które Facebook ma na serwerach, a które użytkownicy nie umieszczają na swoich stronach.

Wszystkie zapowiadane przez Facebook zmiany dotyczące nowej polityki bezpieczeństwa zostały opublikowane na firmowym blogu we wpisie zatytułowanym "It's Time to Make Our Privacy Tools Easier to Find". Autorami wpisu są dwaj prawnicy zatrudnieni w firmie Facebook: Erin Egan i Ashlie Beringer.

Cztery wymienione przez nich nowe mechanizmy, to: nowe opcje pozwalające użytkownikom łatwiej odnajdywać i stosować mechanizmy zapewniające danym bezpieczeństwo; dodanie nowego menu ze skrótami, które pozwolą użytkownikowi konfigurować wiele różnych ustawień jednocześnie; nowe narzędzie noszące nazwę "Access Your Information", umożliwiające użytkownikom pobieranie danych przechowywanych na Facebooku; oraz napisany od nowa regulamin korzystania z usług Facebooka, co pozwoli użytkownikom lepiej zrozumieć zasady obowiązujące przy przechowywania danych na serwerach tej firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200