Facebook grozi, że może przestać świadczyć swoje usługi Europejczykom

Facebook ostrzega: jeśli UE zabroni mu przesyłać do USA dane generowane przez europejskich użytkowników jego flagowej usługi, jak również aplikacji Instagram, być może będzie zmuszony do wycofania się z tego rejonu świata. Brzmi to jak groźba co oznacza, że konflikt wokół tej sprawy pogłębia się i wchodzi w nową fazę.

Facebook

Jest to mało prawdopodobny scenariusz biorąc pod uwagę fakt, że z usług Faceboooka korzysta obecnie na naszym kontynencie każdego miesiąca 410 milionów użytkowników, dla których byłaby to prawdziwa katastrofa. Świadczy natomiast bez wątpienia o tym, o jak wysoką stawkę toczy się gra w tym sporze.

Tak stanowcza reakcja Facebooka wydaje się być następstwem działań podjętych w ostatnim czasie z przez irlandzkiego komisarza zajmującego się ochroną danych (DPC; Data Protection Commissioner). Opublikował on na początku tego miesiąca projekt rezolucji w którym znajduje się twierdzenie, że tego rodzaju praktyki nie są zgodne z obowiązującym obecnie w UE prawem i Facebook musi się do niego dostosować.

Zobacz również:

  • Włoska firma opracowała własną wersję Pegasusa
  • Chiny chcą sprawdzać komentarze przed publikacją w social media
  • Instagram testuje pełnoekranowy tryb znany z TikToka

W oświadczeniu jakie Facebook złożył w tej sprawie pod przysięgą w irlandzkim sądzie 10 września czytamy, że korporacja nie zgadza się z tezami przedstawionymi przez unijnego komisarza DPC i informuje, że w przypadku zaakceptowania ich przez Unię będzie musiała zastanowić się czy nie powinna w takiej sytuacji wycofać się w ogóle ze świadczenia swych usług w Europie.

Amerykański gigant technologiczny również skarży się, że jest traktowany niesprawiedliwie, ponieważ żadna inna amerykańska firma nie była do tej pory traktowana tak surowo przez unijnego komisarza DPC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200