Facebook alarmuje - gwałtownie rośnie liczba fałszywych kont zakładanych w naszej sieci

Korporacja informuje, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku skasowała aż 2,2 miliarda fałszywych kont założonych na tej największej na świecie sieci społecznościowej. To bardzo dużo biorąc pod uwagę fakt, że rzeczywistych użytkowników korzystających z jej usług jest tyle samo.

Gigant technologiczny z Doliny Krzemowej opublikował te dane w trzeciej już edycji swojego raportu Community Standards Enforcement, który szczegółowo opisuje wysiłki firmy internetowych mające chronić takie platformy przed fałszywymi kontami, mową nienawiści, obraźliwymi materiałami, nielegalną działalnością, spamem i innymi niepożądanymi treściami.

Niepokojące jest to, że liczba takich kont ciągle rośnie. I tak w ostatnim kwartale zeszłego roku Facebook skasował prawie dwa razy mniej fałszywych kont (dokładnie 1,2 mld). Twórcy raportu zwracają uwagę na fakt, że tak duży wzrost fałszywych kont bierze się między innymi stąd, że hakerzy udoskonalili narzędzie zakładające je automatycznie.

Zobacz również:

Liczba postów, które Facebook zakwalifikował do mowy nienawiści również rośnie. W pierwszym kwartale tego roku usunięto grubo ponad 4 miliony takich postów. Rok temu postów takich było 2,5 mln, a w ostatnim kwartale zeszłego roku 3,3 mln.

Firma chwali się też tym, że usprawnił działanie mechanizmu identyfikującego automatycznie fałszywe konta. Wcześniej mechanizm taki był w stanie wykryć 58,8% takich kont, a obecnie współczynnik ten wzrósł do 65,4%. Nie jest to oczywiście zadowalający wynik i informatycy starają się go udoskonalić, co zwiększy zaufaniu użytkowników do tej sieci społecznościowej, które ostatnio została znacznie poderwane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200