FTC może zablokować kolejną akwizycję Meta z rynku VR

Federalna Komisja Handlu uważa, że przejście Within Unlimited nie powinno dojść do skutku, aby zapobiec monopolowi na rynku.

Ostatnie miesiące nie są łaskawe dla CEO firmy Meta - Marka Zuckerberga. Założyciel Facebooka będzie zeznawał w sprawie pozwu wniesionego przez FTC (Federalną Komisję Handlu). Organ ten uważa, że przejęcie firmy Within Unlimited rozwijającej technologię VR przez Metę może negatywnie wpłynąć na sytuację na rynku. W związku z działaniami antymonopolowymi FTC zamierza zablokować przejęcie tej firmy przez Meta.

Oculus Rift - google VR sprzedawane przez Meta
Źródło: oculus.com

Oculus Rift - google VR sprzedawane przez Meta

Źródło: oculus.com

Z pisma złożonego w Sądzie Okręgowym USA dla Północnego Dystryktu Kalifornii wynika, że FTC zamierza przesłuchać 18 świadków. Jednym z nich jest Mark Zuckerberg oraz prezes przejmowanej firmy Within Unlimited - Chris Milk. Na przesłuchaniu stawi się również CTO Meta - Andrew Bosworth.

Zobacz również:

  • Facebook i Instagram bez reklam, ale za dodatkową opłatą
  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem

Zuckerberg poza planami przejęcia pytany będzie również o strategię biznesową związaną z działalnością Meta na rynku VR.

Meta podjęło decyzję o przejęciu Within Unlimited w październiku 2021 roku. Do dnia dzisiejszego nie znamy kwoty transakcji. Pozew FTC został wniesiony w lipcu 2021 roku. Agencja uważa, że transakcja "znacząco zmniejszyłaby konkurencję lub miałaby tendencję do stworzenia monopolu na tym rynku" (mowa o rynek aplikacji fitness z wykorzystaniem VR).

Przedstawiciele Meta nie zgadzają się z zarzutami Federalnej Komisji Handlu.

FTC podkreśla, że do chwili obecnej Meta przejęła siedem najbardziej znanych studiów zajmujących się rozwojem technologii VR. Obecnie posiada jeden z największych katalogów treści VR na świecie. Meta nabyła studio Beat Games, uzyskując kontrolę między innymi nad popularną aplikacją Beat Saber.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200