FDA zgadza się na metkowanie ludzi

Amerykańska Komisja ds. Leków i Żywności (Food and Drug Administration) ogłosiła, że firma Applied Digital Solutions uzyskała zgodę na wykorzystywania VeriChip - implantu wielkości ziarnka ryżu, w celach medycznych. Dotychczas chipy te były stosowane przy identyfikacji zwierząt domowych.

FDA zgadza się na metkowanie ludzi

VeriChip

VeriChip umieszcza się pod skórą za pomocą strzykawki. Cała procedura trwa nie więcej niż 20 minut i nie pozostawia żadnych śladów. Po umieszczeniu w ciele człowieka implant pozwala lekarzom na uzyskanie informacji pozwalających zidentyfikować właściciela chipa (za pośrednictwem fal radiowych).

VeriChip nie zawiera żadnych danych dotyczących pacjenta, a jedynie kod który ułatwia dotarcie do tej informacji w bazach danych placówek medycznych. Oprócz ułatwienia identyfikacji pacjenta, implant może mieć też drugie zastosowanie. Umożliwia on określenie miejsca, w którym znajduje się osoba, która go posiada. Choć oficjalnie mówi się, że ta funkcja nie będzie wykorzystywana, to sama możliwość takiego użycia urządzenia wzbudziła bardzo duże kontrowersje.

Obserwatorzy uważają, że kwestia prywatności pacjentów powinna mieć priotytetowe znaczenie. Jeśli produkt Applied Digital Solutions nie będzie uwzględniać rozwiązań chroniących prywaność, może być potencjalnie szkodliwy dla osób, które zdecydują się z niego skorzystać.

Koszt umieszczenia implantu w ciele człowieka jest oceniany na 150 - 200 dolarów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200