FCC wzięła na celownik telefonię satelitarną

FCC (Federal Communications Commission; Federalna Komisja Łączności USA) chce skodyfikować zasady regulujące kwestię nawiązywania przez smartfony łączności z satelitami i opracowała dokument, w którym proponuje konkretne rozwiązania.

Mają one w przyszłości obowiązywać dostawców tego rodzaju usług i sprzętu. Zdaniem FCC, tak dokuczliwe obecnie problemy braku sygnału powinny wtedy odejść do przeszłości. Jak wiadomo, wiele firm ma już w ofercie usługi, dzięki którym smartfony mogą za pośrednictwem satelitów wysyłać wiadomości SOS oraz krótkie komunikaty tekstowe.

Niektóre firmy (takie jak Qualcomm czy Iridium) wprowadzają takie funkcje do warstwy sprzętowej smartfona, instalując w nim wspierający taką możliwość układ scalony. Wiele firm – w tym T-Mobile i SpaceX – zapowiada też, że jeszcze w tym w tym roku wprowadzą do swoich ofert podobne usługi. Każda z ich bazuje jednak na firmowych rozwiązaniach co oznacza, że nie są ze sobą kompatybilne. FCC chce to zmienić.

Zobacz również:

  • Premiera usługi Find My Device
  • SpaceX usunie z orbity uszkodzone satelity Starlink

Podstawową kwestią do rozwiązania jest tu to, jak telekomunikacyjne usługi łączności zostaną zintegrowane z naziemnymi. Naziemne sieci komórkowe wykorzystują jasno określone częstotliwościach, dlatego smartfony oraz nadajniki/odbiorniki zainstalowane na masztach nie zakłócają się nawzajem. Satelity korzystają z zupełnie innych częstotliwości. Dlatego FCC dąży do ustanowienia jasnych i przejrzystych zasad regulujących to zagadnienie. Operator satelitarny miałby obowiązek współpracy z naziemnym dostawcą usługi, po to np. aby w przypadku braku zwykłego sygnału, smartfon przełączał się automatycznie na sygnał satelitarny.

FCC uważa, że przyjmując jasne zasady korzystania z usług satelitarnych, martwe strefy telekomunikacyjne odejdą na dobre do przeszłości. Użytkownik smartfona będzie wtedy pewien, że ma dostęp do usługi niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajduje. Nie będzie go wtedy interesować to, czy sygnał został przesłany do smartfona został wysłany z maszty zainstalowanego na biurowcu, czy z satelity krążącego wokół Ziemi. Ważne jest też to, że ceny takich usług znacznie spadną, gdyż obecnie mogą sobie na nie pozwolić tylko zamożni klienci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200