FBI ostrzega przed wyłudzeniami z wykorzystaniem kryptowalut

Według FBI kryptowanuty stanowią przedmiot wyłudzeń wśród inwestorów. Wydano oficjalne ostrzeżenie.

FBI zdecydowało się na wydanie publicznego ostrzeżenia o nieuczciwych aplikacjach do inwestowania w kryptowaluty. Wydano je po kradzieży milionów dolarów od amerykańskich inwestorów przez hakerów tworzących aplikacje podszywające się pod programy do inwestowania oraz portfele kryptowalut.

Inwestorzy padli ofiarą hakerów
Źródło: Kanchanara / Unsplash

Inwestorzy padli ofiarą hakerów

Źródło: Kanchanara / Unsplash

Organ ścigania FBI w oficjalnym oświadczeniu prasowym przekazał, że hakerzy umyślnie pozycjonowali się jako legalne organizacje inwestujące w kryptowaluty, aby przekonać do siebie inwestorów i skusić ich od pobrania fałszywych aplikacji.

Zobacz również:

Programy, które wykorzystują nazwy, logo oraz najważniejsze informacje fizycznie istniejących organów nie pozwalały na wypłatę środków zdeponowanych na kontach. Aplikacje informowały inwestorów o konieczności zapłacenia podatków od swoich inwestycji. Niestety nawet po ich dokonaniu fundusze pozostawały zablokowane.

Według FBI proceder z aplikacjami trwał w najlepsze od października 2021 roku do maja 2022 roku. W tym czasie okradziono 244 inwestorów z około 42,7 miliona dolarów.

W jednym z przypadków podszyto się pod zamkniętą w 2018 roku firmę YiBit. Korzystając z fałszywej aplikacji hakerzy ukradli 5,5 miliona dolarów od czterech ofiar. Korzystano także z brandu Supayos/Supay - popularnego dostawcy usługi wymiany walut w Australii. W ten sposób wyłudzono pieniądze od dwóch inwestorów.

FBI radzi, aby nie instalować aplikacji inwestycyjnych od niezweryfikowanych osób oraz dokładnie weryfikować programy instalowane na urządzeniach mobilnych i komputerach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200