FBI ostrzega przed publicznymi ładowarkami USB

Stany Zjednoczone zwracają uwagę na publicznie dostępne ładowarki, które mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania ataków cybernetycznych.

FBI wydało nowe ostrzeżenie, w którym przestrzega przed korzystaniem z niezwykle popularnych ładowarek publicznych dostępnych w większości miejsc użyteczności publicznej. Według oddziału FBI w Denver hakerzy znaleźli skuteczny sposób na wykorzystanie publicznych ładowarek z portami USB do umieszczania w nich złośliwego oprogramowania układowego, które instaluje aplikacje szpiegujące na przenośnych urządzeniach mobilnych - smartfonach i tabletach, które zostały podłączone do ładowarki.

FBI ostrzega przed publicznymi ładowarkami
Źródło: Steve Johnson / Unsplash

FBI ostrzega przed publicznymi ładowarkami

Źródło: Steve Johnson / Unsplash

Oczywiście nie każda publiczna ładowarka jest zainfekowana, ale według FBI lepiej zachować wzmożoną czujność. Do ładowania w miejscach ogólnodostepnych polecamy dedykowane kable, które nie posiadają w sobie linii zdolnych do przesyłania danych.

Zobacz również:

  • FBI przychodzi w sukurs ofiarom ataków ransomware
  • Jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych AI, ten chmurowy system nie ma sobie równych

Z oficjalnej informacji, którą opublikowano na Twitterze wynika, że istnieje uzasadniona obawa przed wykorzystaniem ataku typu juice jacking, który wykorzystuje użytkowników rozładowanych urządzeń elektronicznych. Zainfekowane ładowarki publiczne po zestawieniu połączenia z urządzeniem mobilnym przesyłają do jego pamięci złośliwe oprogramowanie, a cały proces odbywa się bez informowania użytkownika.

Przy okazji udostępniono wskazówki, które ograniczają ryzyko stania się ofiarą juice jackingu:

  • Unikaj używania stacji ładującej USB. Zamiast nich używaj gniazd zasilania AC.
  • W czasie podróży zabieraj ze sobą własne ładowarki sieciowe, samochodowe i kable USB.
  • Miej przy sobie przenośną ładowarkę lub powerbank.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200