FBI ostrzega - masowy atak phishingowy w USA

Tematem wiadomości phishingowy są zaległości za opłaty drogowe.

W piątek - 12 kwietnia 2024 roku - Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych wydało ostrzeżenie przed masową falą ataków phishingowych z wykorzystaniem SMS skierowanych do obywateli oraz osób przebywających na terytorium USA. Dotyczą one rzekomo niezapłaconych opłat drogowych.

W USA trwa potężny atak phishingowy
Źródło: Roman Logov / Unsplash

W USA trwa potężny atak phishingowy

Źródło: Roman Logov / Unsplash

Ataki te rozpoczęły się w zeszłym miesiącu. FBI przekazało, że tysiące ludzi zgłosiło już, że stali się celem ataków.

Zobacz również:

  • Chiny biorą odwet i uderzają w USA
  • Chrome lepiej zadba o prywatność użytkowników. Czy na pewno?

"Od początku marca 2024 r. FBI Internet Crime Complaint Center (IC3) otrzymało ponad 2000 skarg zgłaszających SMS-y smishingowe reprezentujące usługę pobierania opłat drogowych z co najmniej trzech stanów" - wyjaśniło FBI w opublikowanym komunikacie służb publicznych.

Wysyłane wiadomości informują odbiorców o niezapłaconych opłatach drogowych. W wiadomościach pada stwierdzenie o "zaległej opłacie drogowej", co ma skłonić atakowanych do kliknięcia w hiperłącze umieszczone w wiadomości.

Link podany w tekście jest fałszywy i ma na celu wyłudzenie pieniędzy. Numery telefonów, z których wysyłane są wiadomości SMS zmieniają się w zależności od stanu.

FBI ostrzega obywateli oraz osoby przebywające na terytorium USA i posiadające amerykański numer telefonu komórkowego przed klikaniem w linki z wiadomości SMS od nieznanych nadawców. Sprawa jest cały czas badana przez organy śledcze. W chwili obecnej nie wiadomo kto stoi za atakiem phishingowym na tak szeroką skalę. Potwierdzono go w co najmniej trzech stanach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200