FBI aresztuje menedżerów firm Dell i AMD

Przedstawiciele FBI poinformowali o zatrzymaniu przedstawicieli kierownictwa średniego szczebla z czterech firm działających w branży IT. Menedżerom z firm Dell, AMD, Flextronics i TSMC postawiono zarzuty handlu niejawnymi, wewnętrznymi informacjami dotyczącymi działalności swoich pracodawców.

Z ujawnionych informacji wynika, że nabywcą poufnych informacji była wyspecjalizowana w badaniach rynkowych kalifornijska firma Primary Global Research. Przedstawiciele amerykańskiej spółki nie kryją, że wiele osób zatrudnionych na stanowiskach konsultantów to pracownicy międzynarodowych koncernów, także tych działających w sektorze technologicznym. Zgodnie z zapewnieniami kierownictwa firmy informacje uzyskiwane w ten sposób są jedynie podstawą do dalszych analiz i nie są udostępniane na zewnątrz. Jednak według przedstawicieli amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości jeden z handlowców firmy konsultingowej odpłatnie udostępniał niejawne informacje przedstawicielom funduszy hedgingowych.

O sprzedaż informacji oskarżono Jamesa Fleishmana, który do niedawna pełnił funkcję wiceprezesa firmy Primary Global i odpowiadał za działalność sprzedażową. Przeprowadzone dochodzenie wykazało, że informacje te dotyczyły m.in. działalności firm AMD, Dell oraz Apple. Przedstawiciele firmy analitycznej odmawiają komentarza. Potwierdzają jednak, że cztery oskarżone osoby były informatorami firmy i otrzymywały wynagrodzenie za dostarczane informacje. Zdaniem przedstawicieli FBI jednym z informatorów był Daniel Devore, który do niedawna odpowiadał za globalną sieć dostaw koncernu Dell. Za informacje udzielone firmie Primary Global w latach 2007 - 2010 otrzymał on łączne wynagrodzenie w wysokości ponad 145 tys. USD. Daniel Devore miał również być źródłem przecieków dotyczących działalności wybranych poddostawców firmy Dell, w tym m.in. koncernów Western Digital i Seagate. Warto dodać, że 10 grudnia br. decyzją amerykańskiego sądu Daniel Devore został uznany winnym zarzucanych mu czynów. Aresztowani zostali również: James Fleishman oraz trzej pracownicy firm AMD, Flextronics oraz TSMC.

Informacji dotyczących działalności, szczegółowych wyników i prognoz sprzedażowych firmy AMD miał dostarczać Mark Longoria, jeden z menedżerów zarządzających łańcuchem dostaw koncernu. Z ujawnionych informacji wynika, że w ciągu dwóch lat firma Primary Global wypłaciła mu wynagrodzenie rzędu 200 tys. USD. Mark Longoria odszedł z pracy w AMD pod koniec listopada. Z kolei menedżerowie z firm Flextronics i TSMC mieli upubliczniać informacje dotyczące produkcji realizowanej na zlecenie firmy Apple oraz prognoz sprzedaży telefonów iPhone. FBI postawiło zarzuty kradzieży poufnych informacji Walterowi Shimoonowi, dyrektorowi ds. rozwoju biznesu w firmie Flextronics oraz Manoshy Karunatilace, menedżerowi z firmy Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Na przestrzeni ostatnich lat mieli oni udostępniać firmie analitycznej ściśle m.in. tajne prognozy dotyczące sprzedaży tabletu iPad oraz nowych funkcji, w które miała zostać wyposażona kolejna generacja urządzeń iPhone.

Czytaj też:

Sąd zbada czy Intel zgodnie z prawem korzysta z nowoczesnej technologii produkcji układów

Zapowiedź cyberepidemii, czyli jakie zagrożenia czekają nas w 2011 roku

FBI zaangażowane w sprawę Oracle i SAP

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200