FAT-32 w systemie Windows NT

Standardowo Windows NT nie pozwala na odczyt czy zapis plików zapisanych na dyskach wykorzystujących format FAT-32, ale istnieją niezbyt znane narzędzia, które to umożliwiają.

Standardowo Windows NT nie pozwala na odczyt czy zapis plików zapisanych na dyskach wykorzystujących format FAT-32, ale istnieją niezbyt znane narzędzia, które to umożliwiają.

FAT-32 (32-bitowa tabela alokacji plików) jest jednym z najlepszych rozwiązań wprowadzonych do systemów Windows 98 i 95B (OSR2). Microsoft nigdy nie zastosował tej technologii w Windows NT 4.0, choć zapowiada, że ma być ona dostępna w nowej jego wersji, czyli Windows 2000. Niektórzy użytkownicy Windows NT wiedzą, że istnieje możliwość wykorzystania FAT-32 również w tym systemie. Rozwiązanie takie oferuje m.in. firma Winternals Software.

System FAT-32 ma wiele zalet: pozwala na tworzenie logicznych dysków o pojemności większej niż 2 GB (do ok. 8 GB), oszczędza sporo miejsca na dysku (do 20%), umożliwiając bardziej efektywne określanie długości klastrów, a przy pracy pod kontrolą Windows 98 istotnie przyspiesza procesy ładowania i otwierania aplikacji pakietu Microsoft Office i niektórych innych programów.

Jeśli komuś zależy na uruchamianiu Windows NT 4.0 w trybie dual-boot (tzn. możliwość zainstalowania dwóch systemów operacyjnych i wybierania jednego z nich w momencie rozruchu komputera), a jednocześnie czytaniu przez Windows NT partycji FAT-32, może sięgnąć po mało znany program FAT-32 for NT 4.0, opracowany przez Winternals Software. FAT-32 for NT 4.0 jest specyficznego rodzaju sterownikiem, dzięki któremu Windows NT może odczytywać zawartość partycji FAT-32 równie łatwo, jak partycji FAT-16 lub NTFS (rodzimy format NT File System). Sterownik pracujący w trybie read-only (tylko odczyt) jest dostępny bezpłatnie pod adresem:http://www.sysinternals.com/fat32.htm. Natomiast jednostanowiskowa wersja umożliwiająca odczyt i zapis danych kosztuje 39 USD (są też licencje sieciowe programu).

Choć tabela FAT-32 od dawna jest używana z powodzeniem przez wielu użytkowników, eksploatujących komputery pracujące pod kontrolą Windows NT, to wydaje się, że fakt ten umknął uwadze wielu z nich i powstaje wrażenie, iż jest to jeden z sekretów systemu Windows NT. Przeszukując Internet stwierdziłem, że wzmianki o tabeli FAT-32 do systemu NT są bardzo rzadkie i znajdują się tylko w kilku miejscach.

Decydując się na zainstalowanie tabeli alokacji plików FAT-32 w systemie Windows NT, warto pamiętać o kilku ograniczeniach:

nie należy konwertować na FAT-32 partycji uruchomieniowej Windows NT 4.0, ponieważ system przestanie funkcjonować

aby korzystać z usług narzędzi pracujących w trybie FAT-32, np. programu Scandisk, należy je uruchamiać pod kontrolą Windows 98.

Microsoft nie wypowiada się oficjalnie na temat tego rozwiązania, ale Mark Russinovitch, jeden z dyrektorów Winternals Software, stwierdził, że firma otrzymała co najmniej kilka zamówień na pełną wersję programu od pracowników Microsoftu.

FAT-32 for NT 4.0 nie powinien stwarzać problemów przy migracji do systemu Windows 2000. Jak twierdzi Mark Russinovitch, po uruchomieniu procedury aktualizującej system operacyjny NT i przejściu na Windows 2000, odpowiedni sterownik opracowany przez Microsoft zacznie automatycznie obsługiwać format FAT-32. Można wtedy bez problemu odłączyć narzędzie opracowane przez Winternals Software.

Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows.

Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. jch.


TOP 200