F-secure: Safe Links ochroni przed niebezpiecznymi linkami

Spamowanie serwisów internetowych (szczególnie blogów i forów) linkami prowadzącymi do stron ze złośliwą zawartością jest prawdziwą plagą. Jako ochronę przed nimi F-secure proponuje rozwiązanie Safe Links. Obecnie można sie zapisywać do bezpłatnych testów beta tej usługi.

Na ataki z wykorzystaniem "zatrutych" linków szczególnie narażone są serwisy bazujące na treściach tworzonych przez użytkowników (np. fora, blogi, portale społecznościowe).

Użytkownicy Facebooka po kliknięciu w zdjęcia, szczególnie o tematyce erotycznej czy linki kuszące chwytliwymi nagłówkami, mogą zainfekować swoje komputery złośliwym kodem.

Zobacz również:

Do infekcji nie jest z resztą nawet potrzebne kliknięcie w zainfekowany element. W czerwcowym ataku na użytkowników facebooka już kliknięcie w ikonę "Lubię to" owocowało przekierowywaniem na litewski serwer, i instalacją w komputerze złośliwego kodu.

Przestępcy prześcigają się w wymyślaniu nowych metod rozpowszechniania szkodliwych linków. Jedną z ich ostatnich sztuczek jest tzw. SEO poisoning, czyli zatruwanie wyników wyszukiwania. Ze zjawiskiem tym często nie mogą sobie poradzić nawet silniki największych wyszukiwarek, jak Google czy Bing. Dotyczy to nie tylko wyników wyszukiwania stron www, lecz także grafik. Kliknięcie w dobrze wypozycjonowane zdjęcie, np. w Google Images, skutkowało załadowaniem się strony w tle i w efekcie infekcją komputera użytkownika.

Źródłem zatrutych linków najczęściej są spamerzy, celowo i na masową skalę rozsiewający zainfekowane odnośniki. Firma F-Secure stworzyła narzędzie Safe Links, które automatycznie analizuje każdy adres umieszczony w witrynie i sprawdza jego reputację. Łączy się w tym celu z systemem producenta, gromadzącym aktualne dane na temat niebezpiecznych stron www. Narzędzie działa w czasie rzeczywistym w oparciu o technologię "chmury".

W ramach programu pilotażowego dostęp do usługi Safe Links jest całkowicie bezpłatny, wystarczy w tym celu zarejestrować się na stronach producenta.


TOP 200