Extreme: wkrótce ruszy nowy operator komórkowy

NFI Midas, fundusz kontrolowany przez Romana Karkosika, ma ambitne plany związane z branżą telekomunikacyjną. Wraz z dwoma zagranicznymi partnerami już za kilka miesięcy uruchomi nową sieć telefonii komórkowej działającą pod marką Extreme.

Marka Extreme, należąca do firmy Xebra Limited, jest już znana w Polsce, m.in. z napojów energetycznych oraz kanału telewizyjnego Extreme Sports.

Nowa sieć, najprawdopodobniej w listopadzie, rozpocznie działalność w Wielkiej Brytanii. (Na witryniehttp://www.extrememob.com operator zapowiada premierę na jesieni). Jego usługi będą skierowane "do ludzi młodych, aktywnie spędzających czas". Grupą docelową - w ramach oddzielnego projektu biznesowego - będą także Polacy pracujący na Wyspach. Operator chce zaoferować im bardzo atrakcyjne cenowo połączenia z Polską. To duży rynek - przekonują przedstawiciele NFI Midas. Według przedstawianych przez fundusz danych potencjalni klienci na oferowane przez operatora usługi prepaid to ok. 1 milion polskich pracowników w Wielkiej Brytanii. Zapewni im pełną obsługę w języku polskim. (dzięki zlokalizowanemu w Polsce call center) i polskojęzyczne serwisy informacyjne w komórkach.

Atutem sieci Extreme mają być atrakcyjne aparaty komórkowe oraz, przede wszystkim, serwisy i usługi pozwalające na "budowanie społeczności". Operator zamierza wykorzystać efekt ogromnej popularności komunikatorów internetowych (telefony mają mieć aktywne funkcje "presence"). Extreme chce być - chyba pierwszą siecią komórkową w Europie - w jakiej powszechnie korzysta się z usług push-to-talk. W sieć Extreme, oprócz NFI Midas, zaangażowany jest brytyjski Vodafone oraz jeden z wiodących dostawców telefonów komórkowych, którego nazwa na razie nie została ujawniona (wiadomo, że nie jest to Nokia).

Zobacz również:

  • Intel i Vodafone stworzą zestawy układów Open RAN

Być może jeszcze w tym roku Extreme ruszy także w Polsce. Spółka prowadzi już rozmowy w sprawie umów MVNO z działającymi w naszym kraju operatorami. Extreme Mobile w Wielkiej Brytanii będzie świadczyć usługi jako wirtualny operator komórkowy na podstawie umowy z Vodafone. Można by więc przypuszczać, że w Polsce będzie korzystać z infrastruktury Polkomtela. Prezes NFI Midas, Karina Wściubiak, na razie odmawia komentarza na ten temat.

Extreme to kolejny wirtualny operator jaki chce świadczyć usługi komórkowe w Polsce. Po mBanku (który rozpoczął świadczeniu usług MVNO w ubiegłym roku) wejście na ten rynek zapowiedziały m.in. Polsat Cyfrowy, Avon oraz MNI.

O planach znanego inwestora Romana Karkosika - który poprzez swoją spółkę Centernet SA miałby wejść na rynek komórkowy - mówiło się już od połowy 2006 roku. Od stycznia 2007 roku NFI Midas jest właścicielem Centernetu, a ta spółka z kolei ma udziały w firmie Xebra, do której należą dwie spółki telekomunikacyjne - Extreme Mobile oraz Advantage Cellular Telecommunications. Ta ostatnia rozpoczęła już świadczenie zintegrowanych usług komunikacyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii. Obejmują one m.in. wirtualne centrale telefoniczne i usługi zdalnego dostępu do poczty elektronicznej oraz kalendarza, wzorem rozwiązań Blackberry. Do 2009 roku spółka chce mieć blisko 4 tys. klientów i kontrolować ok. 1% tamtejszego rynku tego typu usług.

NFI Midas ma na inwestycje telekomunikacyjne ok. 400 mln zł. Ewentualne dodatkowe finansowanie ma pochodzić ze środków z przygotowywanej emisji akcji. Fundusz zapowiada kolejne akwizycje w branży. W grę wchodzi m.in. przejęcie jednego z dostawców internetu. Zarząd NFI Midas zapowiada, że fundusz będzie uczestniczyć w kolejnym przetargu na GSM 1800, podkreślając jednakże, że częstotliwości z tego zakresu chce przeznaczyć na inne projekty niż sieć Extreme. Więcej szczegółów na temat strategii telekomunikacyjnej fundusz ma przedstawić w czerwcu br.

NFI Midas, dotychczas inwestujący w różne branże, chce skupić się na telekomunikacji. Spółki z tego segmentu mają docelowo stanowić 85% portfela funduszu.

***

Więcej o nowościach na polskim rynku komórkowym:

- Play ujawnił cennik

- Producent kosmetyków operatorem komórkowym

- mBank pierwszym wirtualnym operatorem

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200