Exchange 2010: pierwsze spojrzenie

5.Usprawnienia niektórych operacji administracyjnych oraz podwyższona niezawodność Exchange 2010. Obejmują one tworzenie odpowiednich grup bazodanowych, system odzyskiwania danych z bazy oraz automatyczną naprawę plików stron w tle. Ułatwiają odzyskanie wiadomości w przypadku awarii, zapewniają ciągłość pracy i optymalizują wykorzystanie zasobów pamięci masowych. Producent optymalizował też operacje wejścia/wyjścia pod kątem wykorzystania macierzy z niedrogich dysków SATA.

Nowością jest też usprawnienie migracji skrzynek między serwerami. W poprzedniej wersji Exchange, przenoszenie plików skrzynek pocztowych między serwerami wymagało odłączenia klientów. W nowej wersji można to zrobić w ciągu kilku minut z użytkownikami online.

6.Profilowana kontrola dostępu w Exchange 2010. Pozwala administratorom przekazać konkretne zadania wyznaczonym osobom. Z punktu widzenia użytkownika te możliwości widoczne są w Panelu Sterowania Exchange ECP (Exchange Control Panel). Nawet zwyczajni użytkownicy, którzy nie posiadają żadnych specjalnych przywilejów, mogą edytować dane ich dotyczące, np. numery telefonów właśnie poprzez ECP. Mogą również zaznaczyć, kto może oglądać ich kalendarz i z jakim poziomem szczegółów. Przykładowo mój kierownik może zobaczyć, kiedy mam wizytę u lekarza, ale moi koledzy z biura - którzy również muszą znać mój plan spotkań i wiedzieć, kiedy jestem dostępny - do szczegółowych informacji nie powinny już mieć dostępu.

7.Exchange 2010 pozwala na łączenie serwerów pomiędzy zaufanymi firmami. Jest to pomocne, gdy zachodzi potrzeba zsynchronizowania terminów za użyciem współdzielonych kalendarzy. Usługa ta umożliwia uzgadnianie spotkań z partnerami biznesowymi równie łatwo, jak ze współpracownikami z własnej firmy, o ile obie strony wykorzystują serwer Exchange. W usłudze zostaje zachowana dokładna kontrola nad szczegółowością danych widocznych na zewnątrz kalendarza, analogicznie, jak przy współdzieleniu tych danych w obrębie jednego serwera.

8.Exchange 2010 zapewnia dostęp do informacji na temat położenia wiadomości e-mail. Przynajmniej w zakresie obsługiwanym przez ten serwer i wszystkie serwery połączone. Dodatkowo, statusy wiadomości wysłanych jako "odpowiedz" i "prześlij dalej", również są dostępne, co oszczędza wielokrotnego wysyłania tej samej informacji.

Zabezpieczenia serwera

Dla ochrony serwerów Exchange 2010 Microsoft poleca pakiet Forefront Security, który ma być dostępny w drugiej połowie roku. Razem z premierą nowego serwera pojawiła się też beta 2 tego produktu o kodowej nazwie Stirling. Jest to zintegrowane narzędzie oferujące kompletną ochronę całej struktury sieci - stacje końcowe, serwer i punkty transferu danych. Jest ponadto proste w konfiguracji i obsłudze.

Beta 2 Forefront Security zawiera centralny serwer zarządzania i zestaw kontrolny ułatwiający administrację, śledzenie zagrożeń i reakcję na zdarzenia. W skład zestawu wchodzą również nowe wersje programów znanych z poprzednich wersji tego pakietu: Forefron Client Security (ochrona stacji roboczych), Forefront Security for Exchange Server, Forefront Online Security for Exchange, Forefront Security for SharePoint i ForeFront Threat Management Gateway (nowa nazwa Internet Security & Acceleration Server).

Pomimo zapewnień Microsoftu, rozsądne wydaje się zaopatrzenie również w system antywirusowy z obsługą rozwiązań serwerowych, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa w firmie.

Wersja finalna

Zanim Exchange pojawi się na rynku, począwszy od końca tego roku do sprzedaży trafią wpierw serwerowe składniki Microsoft Office 2010. Pakiet biurowy dla zwykłych konsumentów znajdzie się na sklepowych półkach nie wcześniej niż wiosną 2010 r. Premiery pakietu Forefront mają być zbieżne w czasie z dostępnością Exchange 2010.


TOP 200