Excel przyjmuje metadane

Microsoft zmodyfikował program Excel wprowadzając do niego rozwiązanie, które pozwala tworzyć kolejne, inne niż standardowe typy danych i wstawiać je do arkuszy kalkulacyjnych tego popularnego biurowego narzędzia. Decydując się na taki krok firma daje znać, że Excel to nie tylko tekst i liczby.

Foto: Lukas/Pexels

Nie jest to klasyczna aktualizacja opracowana z myślą o przeciętnym użytkowniku tego narzędzia, ale o programistach, którzy chcą wprowadzać do komórek programu Excel metadane.

Excel historycznie zawsze przetwarzał i porządkowaniem przede wszystkim tekst i liczby. Jednak Microsoft od kilku lat stara się poszerzać liczbę typów danych obsługiwanych przez tę popularną biurową aplikację. Na zeszłorocznej konferencji Ignite 2020 firma wprowadziła np. do aplikacji zarówno tablice dynamiczne, jak i formuły tablicowe, natomiast kilka miesięcy temu ogłosiła wprowadzenie do Excela dodatkowych typów danych Wolfram.

Zobacz również:

  • Snowflake - nowy szef, nowe usługi
  • Najlepsze bezpłatne alternatywy dla pakietu Microsoft (Office) 365
  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?

Istotą tych modyfikacji jest to, aby użytkownicy mogli integrować dane wstawiane do arkuszy kalkulacyjnych programu programie Excel z danymi pozyskiwanymi z innych narzędzi, takich jak Bing, Wolfram, Power BI, obejmującymi dane odnoszące się do innych obszarów, takich jak waluty, nazwy geograficzne czy lokalizacje.

Microsoft wprowadził kilka nowych interfejsów JavaScript (API), umożliwiających programistom korzystanie z większej liczby typów danych. Najważniejszy z nich nosi nazwę Range.valuesAsJson i umożliwia programistom odczytywanie i zapisywanie typów danych. Interfejs obsługuje sformatowane wartości liczbowe, obrazy internetowe i tablice, które mogą być używane zarówno jako dane wejściowe, jak i dane wyjściowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200