Exact przejmuje

Analitycy spodziewają się rosnącej liczby fuzji producentów oprogramowania finansowego w Europie.

Analitycy spodziewają się rosnącej liczby fuzji producentów oprogramowania finansowego w Europie.

Holenderska firma Exact BV, jeden z największych europejskich producentów oprogramowania finansowego, poprzez przejęcie małych firm, działających na rynkach lokalnych, zamierza umocnić swoją pozycję w Europie. Na początku br. firma z Delft przejęła niemiecką firmę programistyczną Szymaniak Software. Przed rokiem Exact przejął monachijską firmę Bavariasoft. Wcześniej nie powiodła się Holendrom próba przejęcia innej niemieckiej firmy KHK Software, z którą bezpośrednio konkurują w Niemczech.

Spodziewane fuzje

Analitycy rynku twierdzą, że w najbliższej przyszłości należy spodziewać się w dalszym ciągu przejmowania firm lokalnych przez dużych, działających w skali międzynarodowej, producentów oprogramowania finansowego i wspomagającego zarządzanie. Spowodowane jest to m.in. koniecznością przystosowania tego typu oprogramowania do lokalnych warunków, co nadal udało się tylko nielicznym producentom. Helmuta Guembels, z niemieckiej firmy doradczej Strategic Partners, uważa, że znaczna część programów finansowych, działających w europejskich przedsiębiorstwach, będzie musiała być zastąpiona nowymi.

Przyczyną jest nieprzystosowanie programów finansowych do obsługi dat w nowym stuleciu i nowego systemu monetarnego, obowiązującego w Unii Europejskiej. Zdaniem Helmuta Guembelsa, często lokalnych firm nie stać na takie przedsięwzięcie. Potwierdza to również właściciel Szymaniak Software, który za jeden z powodów nawiązania współpracy z Exact uznał niemożność podołania samodzielnie inwestycjom, związanym z obsługą dotychczasowych klientów i jednoczesną modernizacją własnego oprogramowania.

Międzynarodowe przychody Exact wyniosły 160 mln DEM, a wartość sprzedaży Szymaniak Software w ub.r. - 12 mln DEM. Oprogramowanie Exact wykorzystuje w Polsce ok. 200 firm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200