Ewolucja technologii pamięci NAS

Firma QNAP Systems zaprezentowała nowe modele pamięci NAS przeznaczonych dla małych lub średnich firm oraz kolejną, zapowiadaną od kilku miesięcy wersję systemu operacyjnego QTS 4.2.

Nowe produkty QNAP są dobrą ilustracją kierunków rozwoju technologii pamięci masowych NAS na gorącym rynku, gdzie ostra konkurencja wymusza wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań zarówno w warstwie sprzętu, jak i oprogramowania.

Nowe pamięci QNAP NAS to TVS-EC1580MU-SAS-RP oraz TVS-871T wyposażone w najnowszą wersję systemu operacyjnego QTS 4.2. TVS-EC1580MU-SAS-RP to NAS w obudowie stelażowej, który można wykorzystać jako serwer plików, serwery WWW, FTP i stację monitoringu IP. Wśród jego najważniejszych parametrów można wymienić obsługę dysków SAS 12 Gb/s, możliwość instalacji interfejsów 40Gigabit Ethernet oraz funkcję Auto Tiering (automatyczne przenoszenie danych między różnymi warstwami systemu pamięci). Natomiast TVS-871T jest pierwszym na rynku urządzeniem NAS wyposażonym w interfejsy Thunderbolt 2 (20 Gb/s) i obsługę wideo o rozdzielczości 4K.

Zobacz również:

  • QNAP prosi klientów o natychmiastową aktualizacje swoich NASów
  • Uwaga na DeadBolt: atakuje pamięci masowe firmy QNAP

Z kolei nowa wersja systemu operacyjnego QTS 4.2 została wyposażona m.in. w funkcje do tworzenia migawkowych kopii wolumenów/LUN, wirtualny przełącznik dla stacji wirtualizacji oraz mechanizm Qsirch ułatwiający wyszukiwanie plików lub dokumentów w danych zapisanych w pamięci NAS. Oprogramowanie jest już dostępne, a jak zapewnia Grzegorz Bielawski, QNAP Country Manager, może ono być pobrane i zainstalowane w prawie wszystkich urządzeniach QNAP NAS dostępnych na rynku od 5 ostatnich lat. Lista obsługiwanych pamięci jest dostępna na stronie producenta.

Serwery plików TVS-ECx80U-SAS-RP

TVS-ECx80U-SAS-RP to seria stelażowych urządzeń NAS oferowana w wersjach umożliwiających instalację od 12 do 24 dysków. Pojemność pamięci można rozszerzać dołączając do 8 dodatkowych obudów dyskowych, które pozwalają na jej zwiększenie aż do poziomu około 1 PB (jednego Petabajta, zależnie od modelu urządzenia).

W urządzeniach można instalować dyski SSD, SAS 12 Gb/s i SATA 6 Gb/s, a system operacyjny QTS 4.2 udostępnia funkcję Auto Tiering, która automatycznie steruje przepływem danych między trzema warstwami pamięci optymalizując szybkość dostępu do danych. Jest to rozwiązanie stosowane w korporacyjnych systemach pamięci masowej.

TVS-ECx80U-SAS-RP są wyposażone w czterordzeniowe procesory Intel Xeon oraz 16 GB pamięci DDR3 RAM lub 8GB DDR3 ECC RAM. Według producenta ich wydajność to ponad 3,800 MB/s lub 268 100 IOPS.

W pamięciach można instalować karty sieciowe Mellanox ConnectX-3 Pro zgodne ze standardami 10/40/56 Gigabit Ethernet.

Pamięci NAS TVS-871T

QNAP TVS-871T to uniwersalna pamięć NAS/DAS/iSCSI. Jest to pierwsze na rynku tego typu urządzenie dodatkowo wyposażone w dwa porty Thunderbolt 2 (20 Gb/s), które pozwalają na bezpośrednie podłączenie stacji roboczych, które mogą korzystać z pamięci masowej niezależnie od połączeń sieciowych Gigabit oraz 10Gigabit Ethernet. Jest to rozwiązanie atrakcyjne przede wszystkim dla użytkowników zajmujących się edycją grafiki lub wideo.

Podobnie jak niedawno wprowadzona seria TS-x63U, urządzenia są wyposażone w interfejs 10 GbE SFP+.

Funkcje wirtualizacyjne umożliwiają wykorzystanie urządzenia NAS jako komputera PC. Standardowym wyposażeniem jest też port HDMI pozwalający na podłączenie monitora lub TV i odtwarzanie wysokiej jakości wideo 4K bez przerywania normalnego funkcjonowania pamięci masowej w sieci.

Ewolucja technologii pamięci NAS

Urządzenie może działać jako NAS wyposażony w zestaw niezbędnych w biznesie funkcji takich, jak udostępnianie plików dla urządzeń Windows, Mac, Linux/UNIX, wsparcie dla Windows Active Directory, usług katalogowych LDAP oraz Windows ACL, a także możliwość pracy jako kontroler domeny Windows lub system do backupu i odtwarzania danych za pomocą RTRR, rsync i usług działających w chmurze.

Nowa wersja systemu QTS i aplikacje

Wśród ulepszeń i nowych funkcji systemu QTS 4.2 można wymienić optymalizację mechanizmów zarządzania uwzględniającą dyski SSD, rozszerzone funkcje backup’u, wprowadzenie technologii wirtualnych kontenerów pozwalającej na uruchamianie wielu odizolowanych systemów Linux oraz aplikacji ładowanych do pamięci przy wykorzystaniu Docker Hub Registry.

System został wyposażony w Qtier Technology - mechanizm umożliwiający automatyczne przenoszenie danych między dyskami SSD, SAS i SATA zależnie od rejestrowanej częstotliwości żądań dostępu. Administrator systemu może konfigurować parametry pracy tej funkcji. Tego typu mechanizmy określane jako Tiering są od dawna stosowane w dużych, korporacyjnych systemach pamięci masowej. Umożliwiają one optymalizację wydajności i kosztów infrastruktury.

Dostępne jest także narzędzie do zarządzania pamięcią QTS Storage Manager umożliwiające tworzenie kopii migawkowych wolumenów lub jednostek LUN.

Jeśli chodzi o funkcje wirtualizacyjne to QTS 4.2 umożliwia uruchamianie wielu maszyn wirtualnych z aplikacjami Windows/Linux/UNIX/Android przy wykorzystaniu funkcji Virtualization Station. System pozwala na uruchomienie w urządzeniu NAS wielu izolowanych systemów Linux, a także kontenerów z aplikacjami udostępnianymi przez Docker Hub Registry.

Dzięki Virtualization Station użytkownicy mogą uruchamiać aplikacje w wirtualnych maszynach Windows/Linux/UNIX/Android, korzystać z wielu odizolowanych systemów Linux, a także pobierać i instalować aplikacje z Docker Hub Registry za pomocą aplikacji Container Station integrującej technologie wirtualizacyjne LXC i Docker.

Wśród aplikacji preinstalowanych lub dostępnych za pośrednictwem QTS App Center, warto wymienić: Qsirch – wyszukiwarkę, która indeksuje zapisywane w pamięci NAS treści i pozwala na szybkie odnalezienie potrzebnych plików lub dokumentów oraz narzędzia do wirtualizacji pamięci, tworzenia kopii zapasowych lub replikacji danych (i ich odtwarzania), współdzielenia i zdalnego udostępniania plików foto/wideo również na urządzeniach mobilnych iOS oraz Android.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200