Europejskie szyfrowanie Siemensa

Obowiązujący w USA zakaz eksportu oprogramowania szyfrującego sprzyja rozwijaniu technologii kodowania informacji przez firmy europejskie.

Obowiązujący w USA zakaz eksportu oprogramowania szyfrującego sprzyja rozwijaniu technologii kodowania informacji przez firmy europejskie.

Siemens Nixdorf Informationssysteme wprowadza do sprzedaży oprogramowanie do szyfrowania danych wykorzystujące 128-bitową technologię kodowania informacji. Pakiet TrustedMime umożliwia zabezpieczanie danych przesyłanych przez Internet lub firmowe sieci intranet przy zastosowaniu Microsoft Out-look, Microsoft Exchange, Microsoft Messaging 97 i 98 oraz Lotus Notes 4.6. Do identyfikacji nadawcy wykorzystywany jest 2048-bitowy podpis elektroniczny. System szyfrujący umożliwia stosowanie mikroprocesorowych kart elektronicznych do przechowywania kluczy szyfrujących i podpisów identyfikujących właściciela. Jak twierdzą przedstawiciele Siemensa, TrustedMime będzie dostępny również na polskim rynku przed końcem tego roku.

Program jest przeznaczony przede wszystkim dla odbiorców korporacyjnych, chcących zainstalować bezpieczny system do wymiany informacji elektronicznych. Może on znaleźć odbiorców nie tylko w Europie, ale również w USA ze względu na obowiązujący tam zakaz eksportu oprogramowania szyfrującego, wykorzystującego silniejsze niż 56-bitowe algorytmy kodowania bez specjalnej zgody amerykańskiego Commerce Department. Cena pakietu wynosi ok. 6 tys. USD za licencję dla 100 użytkowników i ok. 150 tys. USD dla 5000 stanowisk.

TrustedMime jest zgodny ze specyfikacją S/MIME (Secure Multipurpose Internet Mail Extensions), która określa sposób dołączenia klucza szyfrującego i elektronicznego podpisu do przesyłanych dokumentów. Jeśli odbiorca zakodowanego listu elektronicznego ma oprogramowanie wykorzystujące S/MIME, dokument i podpis elektroniczny mogą być przesyłane jednocześnie jako całość. W przeciwnym razie należy oddzielnie wysłać dokument i certyfikat autentyczności. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, pliki wymieniane między różnymi systemami poczty elektronicznej są łatwiejsze do odszyfrowania przez osoby niepowołane.

Standardu S/MIME nie zaakceptowała organizacja IETF (Internet Engineering Task Force). Konkuruje on ze specyfikacją O-PGP (Open - Preety Good Privacy), jednak jest wspierany przez Microsoft, Netscape Communications, IBM i Lotus Development. Microsoft i Netscape planują wyposażenie nowych wersji przeglądarek internetowych w moduły S/MIME, które będą dostępne bezpłatnie. Przedstawiciele Siemensa uważają jednak, że nie wpłynie to na osłabienie popytu na TrustedMime, ponieważ korporacje będą wciąż potrzebowały silniejszych algorytmów kodowania, a oprogramowanie to może być zainstalowane jako moduł dodatkowy.

Siemens specjalizuje się w ofercie sprzętu i oprogramowania dla odbiorców korporacyjnych, a przede wszystkim systemów zapewniających bezpieczeństwo danych. Od niedawna firma proponuje również notebook ze zintegrowanym czytnikiem kart mikroprocesorowych. Silne oprogramowanie szyfrujące uzupełnia tę ofertę, umożliwiając nie tylko bezpieczne przechowywanie danych, ale również zdalny dostęp do szczególnie chronionych informacji.

Bliższe informacje o TrustedMime można znaleźć w Internecie pod adresemhttp://www.trustedmime.com .


TOP 200