Europejskie przedsiębiorstwa komunalne tworzą własny portal

Grupa dwunastu największych europejskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej utworzy wspólny portal internetowy, pośredniczący w transakcjach dotyczących zaopatrzenia. Powstanie w ten sposób elek...

Grupa dwunastu największych europejskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej utworzy wspólny portal internetowy, pośredniczący w transakcjach dotyczących zaopatrzenia.

Powstanie w ten sposób elektroniczny rynek przeznaczony dla sprzedawców oraz odbiorców sektora komunalnego, którego działalność ma się początkowo skupić na sektorze energetycznym i wodnym. Założyciele giełdy przewidują, że pierwsze wymiany handlowe, wykorzystujące mechanizmy aukcyjne, rozpoczną się w III kwartale tego roku.

Portal będzie wykorzystywać niezależną platformę technologiczną, która ma umożliwić integrację praktyk związanych z zaopatrzeniem, stosowanych przez uczestników przedsięwzięcia i zapewnić im szeroki dostęp do dostawców. Zarządzać nim będzie specjalnie utworzona w tym celu firma, której 80% udziałów będzie należeć do firm założycielskich, a pozostałe 20% przeznaczone będzie dla potencjalnych partnerów branżowych, technologicznych, a także dostawców czy firm zarządzających.

W projekcie uczestniczyć będą: włoski koncern ENEL, francuski EDF, RWE z Niemiec, hiszpańskie firmy Endesa i Iberdrola, belgijski Electrabel, Vattenfall ze Szwecji, NUON z Holandii oraz cztery koncerny brytyjskie: United Utilities, Scottish Power, Northen Electric i National Gird Company.

Wartość transakcji związanych z zaopatrzeniem, dokonywanych przez te przedsiębiorstwa, wynosi obecnie ok. 28 mld USD rocznie. Założyciele portalu liczą, że znaczna część tych obrotów będzie realizowana właśnie przez nowy serwis internetowy.

Zdaniem analityków, branżowe elektroniczne giełdy towarowe, działające na zasadach business-to-business, pozwalają ich uczestnikom na zaoszczędzenie na kosztach transakcji do 70% i do 50% na kosztach sprzedaży.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200