Europejski rynek inteligentnych domów zdominował Amazon

IDC podaje, że rynek inteligentnych domów w Europie ciągle rośnie i w trzecim kwartale 2019 roku wzrósł (porównując rok roku) o 18,1%. Dostawcy takich rozwiązań wyprodukowali w tym czasie 23,8 mln urządzeń, a wiodącą marką na naszym kontynencie jest ciągle Amazon. Na kolejnych miejscach uplasowały się firmy Google, Samsung, LG Electronics i Sony.

Od lipca do września zeszłego roku w Europie do rąk użytkowników takich domów trafiło ponad 4,5 mln inteligentnych głośników, co stanowi wzrost o 36,6% w porównaniu z tym samym kwartałem w 2018 r. Co piąty produkt sprzedany na tym rynku w tym kwartale był inteligentnym głośnikiem, a co drugi inteligentny głośnik pochodził z fabryk należących do firmy Amazon. Do 2023 roku produkcja takich głośników ma wzrosnąć dwukrotnie.

Rozrywka wideo pozostała nadal najważniejszą kategorią produktów tego typu, mając największy udział w rynku (58,2% i 13,8 mln sztuk).

Zobacz również:

  • JEDEC kończy prace nad standardem HBM4

W trzecim kwartale 2019 r. rynek inteligentnych domów rozwijał się szczególnie dynamicznie w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie wzrósł o 51%. Inteligentne głośniki są na tym rynku najszybciej rosnącą kategorią, a wiodącymi dostawcami są firmy Google i Amazon.

Kategoria oświetlenia odnotowała też znaczny wzrost, głównie dzięki niedrogim urządzeniom oświetleniowym z opcjami bezpośredniej łączności ze sterującymi nimi kontrolerami, bez konieczności łączenia się z hubem. Jest to często dla konsumentów pierwszy krok na drodze z przygodą z inteligentnym domem. Oczekuje się, że udział tego segment rynku Smart Home (obejmujący oprócz oświetlenia urządzenia zapewniające bezpieczeństwo oraz termostaty) wyniesie w 2013 roku 29,5% (55 mln urządzeń).

Wciąż duże pokłady rozwoju ma rozrywka. W nadchodzących kwartałach spodziewany jest spory wzrost popytu na telewizory Smart TV, ponieważ w niektórych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce, sygnał DVB-T (naziemna telewizja cyfrowa) zostanie wyłączony do końca tego roku, a wielu klientów pozostawia zakup nowego sprzętu na ostatnią minutę.

Oczekuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat rynek urządzeń obsługujących inteligentne domy w Europie osiągnie 185,9 miliona sztuk, a jego roczna stopa wzrostu (CAGR) wyniesie 14,5%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200