Europejska Agencja ds. Leków na celowniku hakerów

EMA (European Medicines Agency; Europejska Agencja ds. Leków; organ UE odpowiedzialny za zarządzanie na naszym kontynencie szczepionkami COVID-19) poinformowała wczoraj, że padła ofiarą hakerów, którzy włamali się do jej systemu IT.

Włamanie

W krótkim komunikacie, który agencja opublikowała na swojej witrynie czytamy, że w wyniki ataku doszło do poważnego naruszenie bezpieczeństwa. Jednocześnie agencja informuje, że na razie nie może ujawnić żadnych szczegółów dotyczących tego incydentu, ponieważ prowadzi cały czas intensywne śledztwo mające wykryć sprawców włamania.

Jak wiadomo agencja rozpatruje obecnie dwa wnioski dotyczące dwóch szczepionek, które powinny być jeszcze przed końcem tego roku dopuszczone do obiegu. Jedna z nich została opracowana przez hiszpański koncern farmaceutycznego Moderna, a drugą przez tandem Pfizer/BioNTech.

Zobacz również:

  • Apple ostrzega użytkowników w 92 krajach. Uwaga na ataki szpiegowskie
  • Hakerzy włamali się do znanego polskiego sklepu internetowego

Rzecznik EMA nie informuje póki o czy atak miał jakikolwiek związek z procesem mającym na celu zatwierdzanie obu szczepionek lub być może był motywowany finansowo (chodzi o ransomware, czyli żądanie zapłacenia okupu).

Jednak niezależnie od tego, co hakerzy chcieli osiągnąć inicjując atak na taką instytucję, incydent ten odbił się szerokim echem w świecie IT, gdyż być może zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu całej europejskie populacji. Tak czy inaczej sprawa powinna być jak najszybciej wyjaśniona, aby przeciąć ewentualne spekulacje dotyczące tego groźnego zdarzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200