Europejscy operatorzy komórkowi chcą stworzyć własny system operacyjny

Najwięksi europejscy operatorzy telefonii komórkowej chcą połączyć siły by zatrzymać ekspansję Google i Apple’a w Europie. Plany przewidują między innymi stworzenie nowego, w pełni europejskiego mobilnego systemu operacyjnego.

Jak informuje GSM World, inicjatorem rozmów w sprawie połączenia sił jest Stephane Richard, szef France Telecom (Orange). Zaprosił on do współpracy innych europejskich gigantów z branży, m.in. Deutsche Telekom, Telefonice oraz Vodafone.

Pierwsze rozmowy między firmami mają odbyć się 8 października w Paryżu i dotyczyć m.in. stworzenia nowego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych. Europejscy operatorzy chcą się uniezależnić od coraz popularniejszych platform amerykańskich. Mowa tu przede wszystkim o systemach Apple iOS oraz Google Android.

Zobacz również:

  • Nowe technologie są koniecznym warunkiem rozwoju
  • Intel i Vodafone stworzą zestawy układów Open RAN

O rosnącej ekspansji tych platform pisaliśmy niedawno w związku z raportem firmy Gartner. Na rynku mobilnych systemów operacyjnych liderem ciągle pozostaje Symbian, lecz jego pozycja stale spada. Już za parę lat pierwsze miejsce zestawień może objąć Android, który w kilka lat zdobył ponad 20% rynku. Apple iOS także ma się coraz lepiej. Co prawda Gartner nie przewiduje znaczącego wzrostu popularności tej platformy mobilnej, ale wszystko wskazuje na to, że iOS przez wiele lat będzie zajmować stałą, trzecią lokatę wśród najpopularniejszych systemów.

W artykule dziennika Le Figaro, mobilne platformy amerykańskich gigantów przyrównano do "koni trojańskich", które niszczą dotychczasowe relacje na linii konsument-operator. Zarówno Android, jak i iOS zyskały miano bardzo niezależnych systemów operacyjnych, które z racji swojej formy nawiązały silniejszy kontakt z użytkownikami niż operatorzy są w stanie obecnie osiągnąć. Platforma mobilna stworzona przez Orange, Deutsche Telekom, Telefonicę i Vodafone miałby odebrać im rynek, przyciągając klientów podobnymi rozwiązaniami wprost od przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.

Pierwsze plany przewidują założenie spółki, której celem byłoby stworzenie i zarządzanie nowoczesną platformą dla urządzeń mobilnych. Jej priorytetem byłaby obsługa aplikacji tworzonych przez firmy trzecie, prawdopodobnie na podobnych zasadach jakie oferuje Android i iOS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200