Europa przystępuje do rywalizacji

Komisja Europejska zaakceptowała projekt Nanocmos, dołączając tym samym do wyścigu zmierzającego do opracowania układów scalonych kolejnej generacji, które będą produkowane przy użyciu technologii 45 i mniej nanometrów. Przy produkowaniu dostępnych obecnie, najnowszych układów scalonych, używana jest technologia 90 nanometrów.

Po zastosowaniu technologii 45 nanometrów układy scalone będą mniejsze, będą pracować wydajniej i będą pobierać mniej energii, co w efekcie przyczyni się do powstania urządzeń sieciowych, które będą oferować niedostępne do tej pory funkcje.

Naukowcy opracują w ramach projektu Nanocmos technologię CMOS kolejnej generacji, opracowując najpierw metodę produkcji opartą na technologii 45 nanometrów, a w następnej kolejności na technologię 32 i 22 nanometrów.

Zobacz również:

  • Komisja Europejska otworzyła konsultacje społeczne ws. metawersum
  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela

Do wyścigu o palmę pierwszeństwa na rynku układów scalonych 45 nanometrów przystąpiła ostatnio nie tylko Komisja Europejska. W lutym firmy Sony i Toshiba zapowiedziały, że zamierzają wydać 80 mln USD na badania zmierzające do opracowania takiej samej technologii. Obie firmy współpracują obecnie z IBM nad technologią 65 nanometrów, ale nawiązały teraz ze sobą współpracę, celem przejścia w przyszłości na swoją własną technologię 45 nanometrów.

Gruszek w popiele nie zasypują też Intel i AMD, które próbują też wygrać ten wyścig z czasem. Intel zapowiedział nawet ostatnio, że w 2005 roku wprowadzi już do swojej oferty pierwsze układy scalone produkowane z użyciem technologii 65 nanometrów.

Komisja Europejska wyasygnowała na projekt Nanocmos 24 mln euro. Pierwsza faza projektu ma trwać 27 miesięcy i zakończy się opracowaniem technologii 45 nanometrów. Jednocześnie trwać będą prace nad technologiami 32 i 22 nanometrów. Druga faza projektu zacznie się w 2006 roku i zakończy w 2007 roku. Owocem tej fazy będą technologie 32 i 22 nanometrów.

Wśród firm wspierających projekt znajdują się Phillips, STMicroelectronics, Infineon i kilka instytutów naukowych oraz badawczych, razem 12 podmiotów.

Dodatkowo Komisja zgodziła się sponsorować inicjatywę "sieciowa doskonałość" (network excellence), noszącą nazwę SINANO. Inicjatywa ma integrować europejskie ośrodki badawcze, tak aby były przygotowane do projektowania urządzeń wyposażonych w układy scalone 40 i mniej nanometrów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200