EuroCloud: porozmawiajmy o SaaS i cloud computing

W Europie powołano do życia organizację zrzeszającą społeczność biznesową, zebraną wokół usług SaaS (Software as a Service) i cloud computing. Organizacja zrzeszająca kluczowych graczy z Wielkiej Brytanii, Danii, Finlandii, Belgii, Luksemburgu i Hiszpanii będzie kierowana przez Pierre-José Billotte, prezesa i założyciela francuskiej organizacji ASP Forum. Według planów do 2014 roku EuroCloud będzie posiadać 20 organizacji regionalnych (w tym z Polski) i około 500 członków.

ASP Forum (Francja), które było pierwszym lokalnym stowarzyszeniem wspierającym inicjatywę EuroCloud, dziś zostało przemianowane na EuroCloud Francja - zrzeszając 70 francuskich członków sieci EuroCloud. Do tej pory organizacja EuroCloud stworzyła lokalne społeczności w Danii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Luksemburgu, Francji i Hiszpanii i dalej prowadzi aktywną rekrutację nowych członków. Celem jest kontynuacja obecnych działań i dalsza rozbudowa sieci o kolejne kraje.

Pierre-José Billotte, prezes EuroCloud, jest autorem planu strategicznego projektu oraz wizji tego, co inicjatywa może przynieść branży IT. Według pomysłodawcy, regionalne stowarzyszenia (odwzorowane na obrazku poniżej) staną na czele inicjatyw wspierających lokalne zagadnienia biznesowe, a poprzez centralny zarząd będą wymieniać informacje z innych rynków europejskich.

EuroCloud zachęca wszystkich czynnie zainteresowanych projektami typu cloud computing do stworzenia kolejnej wspólnoty regionalnej i zaprasza do udziału w istniejących już społecznościach EuroCloud. Kandydaci mogą stworzyć nowe, lokalne organizacje w ramach marki EuroCloud. Każda firma, która ma swoje przedstawicielstwo w Europie i jest dostawcą rozwiązań SaaS oraz usług "chmury" może ubiegać się o status członka w jednej, lub we wszystkich lokalnych społecznościach EuroCloud.

Do kierowania działaniami lokalnej organizacji EuroCloud i prac nad jej rozszerzeniem, zostanie wybrany Zarząd i regionalny przewodniczący. Każdy lokalny oddział EuroCloud będzie częścią europejskiego organu centralnego i zostanie zaproszony do uczestnictwa w europejskim komitecie sterującym w celu promowania strategii EuroCloud w całej Europie.

Uruchomienie działalności EuroCloud wspierane jest przez największe firmy w Europie i USA. Do grupy firm promujących powstanie organzacji (tzw. European Launch Promoters (ELP) należą: Amazon Web Services, Cloudberry Associates, Cloudmore, Compubase, Dassault Systèmes, E-Kenz, Emailvision, Esker, Huddle, INES, Ipsca, McAfee, Microsoft Corporation, Mimecast, MrTed, NTRglobal, Odyssee Mobile, Oodrive, OpSource, Panda Security, Procullux Ventures, Qualys, RunMyProcess, Saas-it Consult, salesforce.com, Servoy, STS Group, SuccessFactors oraz Twinfield. Firmy ELP są obecne na wielu rynkach i zostały wybrane w oparciu o europejski wymiar swojej działalności.

Niezależnie od tego, czy firmy przyczynią się do rozwoju lokalnych stowarzyszeń EuroCloud, czy tez zostaną członkiem grupy promujących tą inicjatywę (ELP) ich zaangażowanie przyczyni się do promowania usług cloud w Europie. W rezultacie, EuroCloud uzyska zainteresowanie ze strony rządów, które zobaczą w nim szansę zaangażowania się w cloud computing.

EuroCloud spowoduje wzrost wymiany handlowej pomiędzy krajami europejskimi. Jako, że cała branża przesuwa się ku “przetwarzaniu w chmurze", EuroCloud chce stać się pierwszym europejskim ekosystemem, który pobudzi rozwój cloud computing w Europie i zarazem stanie się platformą do wymiany gospodarczej z innymi kontynentami.

Według IDC, światowe wydatki IT na usługi cloud wzrośną do 2013 roku niemal trzykrotnie, osiągając poziom 44,2 miliardów USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200