Euclid: super minikomputer dla super inteligentnych robotów

Znamy szczegóły budowy intelowskiego mini-komputera Euclid, który został zaprojektowany z myślą o budowaniu robotów obdarzonych sztuczną inteligencją. Komputer przypomina z wyglądu kamerę Kinect, ale jest w stu procentach autonomicznym systemem komputerowym, który może wykonywać nawet najbardziej skomplikowane obliczenia i co jest szczególnie ważne w przypadku robotów, może monitorować całe otoczenie.

Urządzenie zawiera port HDMI, kamerę 3D RealSense, procesor Atom oraz całą gamę bezprzewodowych czujników. Intel już wcześniej prezentował miniaturowe komputery, takie jak Compute Sticks czy Compute Cards. Ale żaden z nich nie ma takiej mocy obliczeniowej jak Euclid i co ważne nie wspiera tylu zaawansowanych technologii, dzięki którym może sterować pracą inteligentnych robotów.

Euclid jest tak mały, że może być instalowany w tym miejscu robota, w którym ma on oczy. To duże ułatwienie dla konstruktorów robotów, ponieważ na jego pokładzie znajduje się kamera 3D RealSense, która rejestruje na bieżąco obraz całego otoczenia i pozwala robotowi swobodnie poruszać się zarówno wewnątrz budynków jak i w otwartym terenie i omijać napotkane po drodze przeszkody. Jest to możliwe dzięki wspierającej rozdzielczość 1080p kamerze ZR300, której towarzyszy kamera na podczerwień i laserowy projektor.

Zobacz również:

  • Czy RPA dzisiaj to tylko automatyzacja?
  • Nowy energooszczędny układ scalony Intel Sierra Forest już za rok

Po zainstalowaniu komputera w robocie, użytkownik ma do niego zdalny dostęp, gdyż instaluje w nim dwa bezprzewodowe interfejsy: Wi-Fi i Bluetooth. Na dodatek, na jego pokładzie znajduje się też system GPS.

Euclid wspiera system operacyjny Ubuntu i Robotics Operating System (ROS), które rezyduje na szczycie systemu operacyjnego. Wspiera też Arduino: zestaw narzędzi używanych przez deweloperów do projektowania elektroniki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200