Ethernetowe łącze optyczne 100 Gb/s

Podczas odbywającej się w Szkocji w dniach 25-29 września konferencji ECOC (European Conference and Exhibition on Optical Communication) laboratoria Bell Labs (dział badawczo-rozwojowy Lucent Technologies) poinformowały o zbudowaniu połączenia optycznego, przez które transmitowano sygnały Ethernetowe z szybkością 100 Gb/s.

"To przełomowe osiągnięcie w optyce. Przekroczyliśmy nieosiągalną dotąd granicę szybkości transmisji i zaprezentowaliśmy dwie technologie, które mogą pomóc w upowszechnieniu transmisji 100 Gb/s w sieciach optycznych," powiedział Martin Zirngibl, dyrektor Bell Labs.

Zespół badaczy z Bell Labs uzyskał strumień optyczny 107 Gb/s, co pozwala transmitować dane z użyteczną prędkością 100 Gb/s (plus 7-procentowy narzut niezbędny do korekcji błędów). W celu uzyskania takiej szybkości zespół połączył i wykorzystał dwa podejścia:

1. Sygnalizacja duobinarna: technika ta wykorzystuje trzy poziomy sygnału elektrycznego - dodatni, ujemny i zero - do odwzorowania sygnału binarnego stosowanego w transmisji cyfrowej. Sygnały duobinarne wymagają mniejszej szerokości pasma niż tradycyjne sygnały NRZ (bez powrotu do zera). Uzyskane w ten sposób zawężenie pasma umożliwiło uzyskanie szybkości 107 Gb/s przy wykorzystaniu komercyjnego modulatora optycznego (opracowanego dla szybkości 40 Gb/s).

Zobacz również:

  • Najszybszy światłowód w Polsce - łącze 8 Gb/s od Orange

2. Jednoukładowy korektor optyczny: zintegrowane korektory optyczne wynalezione dwa lata temu przez badaczy z Bell Labs są w stanie kompensować straty sygnału i ograniczoną szerokość pasma modulatora w komercyjnych systemach NRZ. NRZ to najmniej złożony format kodowania danych optycznych.

W celu zademonstrowania optycznego sygnału NRZ 107 Gb/s, Bell Labs opracowały jednoukładowy korektor optyczny, który jest w stanie kompensować prawie całą interferencję międzysymbolową wynikającą z ograniczeń pasma modulatora w nadajniku optycznym NRZ 107 Gb/s. Podobnie jak w przypadku podejścia duobinarnego, do wygenerowania strumienia optycznego NRZ 107 Gb/s badacze z Bell Labs wykorzystali komercyjny modulator optyczny w połączeniu z korektorem optycznym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200