Ethernet zamiast magistrali

Performance Technologies opracowała specyfikację szybkiej szyny danych dla PC.

Performance Technologies opracowała specyfikację szybkiej szyny danych dla PC.

Performance Technologies (http://www.pt.com) znalazła nowe zastosowanie dla Ethernetu, kojarzonego przede wszystkim z . Wspólnie z grupą popierających jej projekt producentów sprzętu komputerowego proponuje zastosowanie technologii Ethernet w szynach systemowych kom-puterów. Umożliwi to zwiększenie przepustowości magistrali z 533 Mb/s do nawet 10 Gb/s. Odpowiednią specyfikację o nazwie cPCI/PSB (CompactPCI/ Packet Switched Backplane) przedstawiono do zatwierdzenia organizacji PICMG (PCI Industrial Computer Manufacturers Group), zajmującej się standaryzacją rozwiązań dla magistrali PCI.

Standard cPCI/PSB przewiduje implementację mikroprzełączników Ethernet do obsługi wymiany danych pomiędzy kartami PCI, procesorami i pamięcią. W jednym serwerze mogłoby pracować do 20 modułów cPCI, z których każdemu przydzielane byłoby przełączane dedykowane pasmo komunika- cyjne 2 Gb/s. W obecnie dostępnej architekturze PCI pasmo 533 Mb/s jest współdzielone pomiędzy wszystkimi kartami PCI i procesorem. W nowym standardzie PCI-X, rozszerzającym przepustowość magistrali PCI, do dyspozycji wszystkich kart jest dostępny zaledwie 1 Gb/s.

Nowy standard zaproponowany przez Performance Technologies ma na celu "udrożnienie" magistrali komunikacyjnej nowoczesnych serwerów. Coraz częściej bowiem przy zastosowaniu szybkich kart PCI, szybkich procesorów i układów pamięci to właśnie przepustowość szyny komunikacyjnej ma największy wpływ na całkowitą szybkość przetwarzania - szczególnie w tych zastosowaniach, które wymagają dużego zaangażowania procesora i wymiany danych z kartami PCI.

Zaletą szyny cPCI/PSB jest wykorzystanie znanych i sprawdzonych standardów PCI i Ethernet. Ale w opinii specjalistów, technologia ta nie ma dużych szans na szeroką popularyzację. Stanowi bowiem konkurencję dla standardu InfiniBand (pisaliś- my o nim w CW 2/2001), który ma zapewnić pasmo 2,5-6 Gb/s i w praktycznych zastosowaniach pojawić się pod koniec br. InfiniBand ma duże wsparcie ze strony największych producentów, m.in. Intela, IBM i Compaqa, dzięki czemu teoretycznie ta technologia musi odnieść sukces.

Warto również podkreślić, że istnieją już obecnie inne, specjalizowane i "zamknięte" rozwiązania, umożliwiające uzyska- nie przepustowości nawet 10 razy większych niż oferowane przez technologię Performance Technologies. Prawdopodobne jest jednak, że architektura cPCI/PSB znajdzie swoją niszę na rynku i będzie stosowana w systemach wymagających wysokiego pasma przenoszenia i dostępności, np. w farmach serwerów obsługujących duże bazy danych, udostępniających strumienie wideo lub audio.


TOP 200