Ethernet w hali produkcyjnej

Technologia Ethernet, której historia jest niemalże tożsama z historią sieci komputerowych, doczekała się swojego kolejnego oblicza: przemysłowego. Tym razem miejscem jej zastosowania ma być hala produkcyjna.

Przemysł wytwórczy jest już od dawna miejscem stosowania wyspecjalizowanych, jednak całkowicie niezgodnych ze sobą systemów komunikacji (FIP, Profibus, CAN), łączących programowalne kontrolery, roboty i inne urządzenia, będące częścią linii produkcyjnej i przesyłających pomiędzy nimi dane, potrzebne do ich monitorowania, kontroli i synchronizacji.

Owe funkcje zostaną prawdopodobnie w przyszłości przejęte przez „przemysłową” wersję Ethernetu, który oferuje m.in. uproszczenie i ujednolicenie technologii komunikacyjnych, niezawodność w działaniu oraz zmniejszenie kosztów administracji siecią.

Podczas gdy Ethernet, stosowany w biurach, był projektowany pod kątem zapewnienia użytkownikom przede wszystkim wystarczającego pasma do efektywnego przesyłania danych, jego „fabryczna” odmiana będzie musiała spełniać warunki wysokiej dostępności, bezpieczeństwa, ale przede wszystkim zapewnić pracę sieci w czasie rzeczywistym. Środowisko przemysłowe stawia również wysokie wymagania samym urządzeniom, które będą musiały pracować w szerokim zakresie temperatur (np.: od –40 do +65 ºC) oraz w trudnych warunkach (odporność na zapylenie, wibracje, wstrząsy itp.).

Nowy Ethernet promowany jest przez wiele światowych organizacji, jak np.: Industrial Automation Open Networking Alliance (IAONA) czy Industrial Ethernet Association (IEA). Realizowane są ponadto projekty, które mają pozwolić na stosowanie Ethernetu w systemach czasu rzeczywistego (CIDER – Communication Infrastructure for Dependable Real-Time Systems).

Pojawiły się także pierwsze urządzenia, umożliwiające na zastosowanie Ethernetu w fabryce. Przykładem takiej jednostki jest przełącznik Catalyst 2955 firmy Cisco, zaprezentowany 3 marca br. podczas targów w Chicago.

Zatem najbliższa przyszłość pokaże, czy Ethernet, w dziedzinie obsługi systemów sterowania i automatyki przemysłowej, okaże się równie dużym sukcesem, jak w przypadku sieci komputerowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200