Ethernet oparty na okablowaniu koncentrycznym

D-Link zaprezentował w zeszłym tygodniu zestaw pozwalający transmitować pakiety Ethernet przez kable koncentryczne, takie jakie są używane do przesyłania sygnałów w instalacjach obsługujących telewizję kablową.

Ethernet oparty na okablowaniu koncentrycznym
Mówiąc ironicznie można powiedzieć, że jest to powrót do źródeł. Na początku sieci Ethernet pracowały w oparciu o gruby kabel koncentryczny (tzw. Thick Ethernet, czyli standard 10Base-5). Dopiero później zaczęto stosować cienkie kable i tak powstał standard tzw. cienkiego Ethernetu (Thin Ethernet, standard 10Base-T).

Rozwiązanie firmy D-Link można porównać do technologii wspieranej przez stowarzyszanie HPPA (HomePlug Powerline Alliance). Różnica polega na tym, że HPPA promuje przesyłanie pakietów Ethernet przez domową instalację elektryczną, a D-Link proponuje użytkownikom, aby przesyłali pakiety Ethernet przez istniejące w domu okablowanie koncentryczne.

Zobacz również:

  • Fortinet prezentuje zapory sieciowe dla centrów danych z obsługą sztucznej inteligencji
  • To konsorcjum popracuje nad sieciami Ethernet kolejnej generacji

Zestaw nosi nazwę Coax Ethernet Adapter Kit (DXN-221) i zawiera dwa adaptery - każdy zawierający port Ethernet i konektor Coaxial F (służący do łączenia ze sobą adapterów). Użytkownik może podłączyć do adaptera np. router i transmitować dalej pakiety Ethernet przez kabel koncentryczny. Użytkownik może również wykorzystać rozwiązanie do transmitowania pakietów w trybie point-to-multipoint (tworząc konfigurację, w której jeden router obsługuje wielu klientów).

Produkt ma certyfikat wystawiony przez stowarzyszenie MoCA (Multimedia over Coax Alliance), które promuje ideę budowania sieci domowych w oparciu o kable koncentryczne.

Adaptery DXN-221 pracują w zakresie częstotliwości 800 do 1500 MHz, przesyłane sygnały nie wchodzą więc w kolizje z sygnałami telewizyjnymi.

Zestaw DXN-221 wejdzie na rynek w trzecim kwartale 2008 r. Cena zestawu - 200 USD. Jeden adapter będzie kosztować 110 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200