Ethernet na morzach i oceanach

Bez rozgłosu i bez fanfar Ethernet wkracza niepostrzeżenie do nowych środowisk, w których dominowały do tej pory inne zaawansowane technologie. Okazuje się, że Ethernet znajduje też zastosowanie na morzu i w fabrykach.

W fabrykach tradycyjne systemy wymiany informacji są coraz częściej zastępowane przez systemy oparte na tzw. przemysłowych przełącznikach Ethernet. Są to najczęściej proste przełączniki Fast Ethernet mające taką konstrukcję, aby spełniały wymogi stawiane przez warunki panujące w otoczeniu taśmy produkcyjnej, które nie są przyjazne dla tego rodzaju urządzeń. Chodzi tu o wysoką temperaturę, duże zanieczyszczenie powietrza pyłami i różnego rodzaju szkodliwymi substancjami, czy wibracje.

Jedną z firm specjalizujących się w produkcji przemysłowych przełączników Ethernet jest Hirschmann Electronics (Niemcy). Cisco ma też coś do powiedzenia w tej dziedzinie, jednak pierwsze skrzypce grają na tym rynku nie dostawcy sprzętu sieciowego, ale producenci przemysłowych urządzeń elektronicznych.

Zobacz również:

Jak do tej pory przemysłowe przełączniki Ethernet są traktowane jako sprzęt należący do innego "świata", którego związki z tradycyjnymi sieciami komputerami są raczej luźne. Wydaje się jednak, że sytuacja taka nie może się utrzymać na dłuższą metę. Wcześniej, czy później, przemysłowe przełączniki Ethernet będą traktowane na równi z przełącznikami instalowanymi w centrach danych, chociaż te pierwsze będą zawsze odporniejsze na warunki zewnętrzne.

Weźmy np. przełączniki Ethernet instalowane na statkach. Czy można sobie wyobrazić bardziej nieprzyjazne środowisko. I tu ciekawostka. Okazuje się, że tak jak na rynku przemysłowych przełączników Ethernet dominują producenci urządzeń elektronicznych szerokiego zastosowania, tak w produkcji "morskich" przełączników Ethernet specjalizują się dostawcy tradycyjnego sprzętu sieciowego.

I chociaż mało który statek pływający po morzach dysponuje sprzętem Ethernet, to na niektórych statkach pasażerskich można już spotkać sieci LAN i przełączniki Ethernet, które obsługują takie aplikacje, jak np. wideo na żądanie.

Jeśli chodzi o poważniejsze zastosowania (nawigacja), firma Furuno ma w swojej ofercie "morskie" przełączniki Ethernet linii NavNet. W tradycyjnych rozwiązaniach komunikacyjnych stosowanych na statkach, dane są transmitowane przez specjalne połączenia oparte najczęściej na firmowych technologiach. Teraz może się okazać, że jedną z integralnych części systemu radarowego, czy sondy głębinowej stanowią przełączniki Ethernet.

Musimy jednak pamiętać, że fabryka i oceany to nie klimatyzowane centra obliczeniowe. Tu trzeba stosować przełączniki budowane w oparciu o specjalne specyfikacje. Tradycyjny przełącznik nie wytrzyma na dłuższą metę takich warunków. Dlatego wszystkie próby wprowadzenia do tych środowisk tradycyjnych przełączników Ethernet są z góry skazane na niepowodzenie.

Musi to wziąć pod uwagę firma Furuno, która oferuje systemy komunikacyjne dla statków oparte na tradycyjnych przełącznikach Ethernet. Nie tędy droga – tu trzeba stosować specjalne "morskie" przełączniki, tak jak w fabrykach trzeba stosować przemysłowe przełączniki Ethernet.


TOP 200