Ethernet idzie naprzód

Już wkrótce użytkownicy będą mogli wykorzystać sieć Ethernet do zasilania sprzętu wymagającego mocy sięgającej 30 W.

Już wkrótce użytkownicy będą mogli wykorzystać sieć Ethernet do zasilania sprzętu wymagającego mocy sięgającej 30 W.

Praktyczne sprawdzenie nowej specyfikacji mechanizmów bezpośredniego zasilania urządzeń przez sieć Ethernet zwiększającej dopuszczalną moc do 30 W oraz seria testów zgodności sprzętu wykorzystującego interfejsy 10Gigabit Ethernet to najnowsze zadania dla organizacji Ethernet Alliance, wspomagającej prace komitetów IEEE odpowiedzialnych za rozwój standardów sieci Ethernet. Jednocześnie rośnie znaczenie tej organizacji, do której dołączyło ostatnio aż 15 nowych członków, m.in. Alcatel-Lucent, Huawei i SMC Networks.

Opracowana przez IEEE propozycja standardu IEEE P802.3at (Draft 3.0), określanego jako PoE Plus (Power over Ethernet Plus) została przesłana do Ethernet Alliance oraz grupy roboczej IEEE 802.3 z prośbą o ocenę i akceptację. Jeśli opracowywanie specyfikacji będzie postępować zgodnie z planem, może ona zostać ostatecznie ratyfikowana i opublikowana już w przyszłym roku. Natomiast najprawdopodobniej jeszcze w tym roku Ethernet Alliance przeprowadzi pierwsze testy zgodności prototypowych urządzeń PoE Plus.

Istniejący od pięciu lat standard 802.3af-2003 definiuje, że maksymalna moc dostarczana urządzeniom sieciowym za pośrednictwem jednego portu Ethernet nie może przekraczać 15,4 W, co ogranicza możliwości potencjalnych zastosowań. Początkowo koncepcja PoE przewidywała, że przez sieć zasilane będą tylko względnie małe urządzenia, jak telefony IP. W praktyce jednak pojawia się coraz więcej pomysłów na wykorzystanie PoE np. do zasilania peryferyjnych przełączników, zaawansowanych sieciowych z funkcjami mechanicznego sterowania lub stacji dostępowych Wi-Fi, dla których moc 15 W jest poważnym ograniczeniem na wydajność lub funkcjonalność.

Dlatego organizacja IEEE podjęła prace nad nowym standardem 802.3at już pod koniec 2004 r., a w lipcu 2005 oficjalnie powstała grupa zajmująca się przygotowaniem odpowiedniej specyfikacji. Zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami, porty urządzeń zgodnych z nową specyfikacją PoE Plus mogą zasilać sprzęt sieciowy przez okablowanie UTP Category 5, dostarczając dwa razy większą niż dotąd moc 30 W.

Na początku kwietnia Ethernet Alliance przeprowadziła testy zgodności rozwiązań 10GBASE-SR i 10GBASE-LR SFP+. Ich zadaniem było sprawdzenie, czy sprzęt je wykorzystujący jest zgodny ze standardem IEEE 802.3ae-2002. Udział w testach wzięły m.in. Broadcom i Intel. SFP+ umożliwia budowę kompaktowych, wysokiej gęstości systemów z interfejsami 10Gigabit Ethernet, co - jak twierdzą przedstawiciele Ethernet Alliance - dotąd było możliwe tylko w wypadku Gigabit Ethernet.

Kolejny test organizowany w połowie kwietnia sprawdzi zgodność kilku rozwiązań Backplane Ethernet ze standardem IEEE 802.3ap-2007, który pozwala na transmisję danych przez pasywną elektryczną magistralę Ethernet z szybkością 10 Gb/s na odległość jednego metra. W tym teście uczestniczyć mają firmy AMCC, NetLogic Microsystems i Vitesse.


TOP 200