Ethernet 10Gb/s przez okablowanie Twinax

Trwają intensywne prace nad specyfikacją pozwalającą stosować technologię Ethernet 10Gb/s w sieciach opartych na okablowaniu miedzianym Twinax. Grupa robocza IEEE 10GBase-CX4, pracująca nad tą specyfikacją, poczyniła ostatnio duże postępy.

W ramach IEEE powołano do życia dwie grupy robocze pracujące nad specyfikacjami Ethernet 10Gb/s wykorzystującymi okablowanie miedziane. Pierwsza zajmuje się Ethernetem 10Gb/s opartym na okablowaniu Twinax, a druga (10GBase-T) na okablowaniu kategorii 5, 5e i 6. Większość użytkowników jest zainteresowana specyfikacją 10GBase-T, jednak okablowanie Twinax ma też swoich zwolenników.

Fakt, że IEEE przygotowuje specyfikacje dla dwóch systemów okablowania miedzianego, przyspieszy zapewne proces wdrażania tej technologii w sieciach LAN.

Specyfikacja 10GBase-CX4 będzie wykorzystywana do budowania połączeń o niewielkich długościach. Chodzi tu na przykład o połączenia serwer-serwer, czy połączenia między przełącznikami.

Dan Dove (stojący na czele grupy roboczej 10GBase-CX4: inżynier z HP zajmujący się produktami linii ProCurve) poinformował, że grupa miała tylko cztery spotkania, ale poczyniła duży postęp w przygotowaniu specyfikacji. Prace szły tak wartko, że wersja robocza specyfikacji 10GBase-CX4 ma zostać przekazana nadrzędnej grupie roboczej IEEE 802.3 już w marcu br.

Można się więc spodziewać, że już wkrótce doczekamy się finalnej wersji tej specyfikacji. Wszystko wskazuje na to, że specyfikacja 10GBase-T zostanie przygotowana w drugiej kolejności.

Osoby zainteresowane tym tematem mogą zajrzeć na stronę:http://www.ieee802.org/3/10GBCX4/index.html

gdzie znajdą szczegółowe dane techniczne dotyczące specyfikacji 10GBase-CX4.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200