Ericsson: wzrost liczby smartfonów i podwojenie się ruchu danych w sieciach

Około 40% wszystkich telefonów sprzedanych w III kwartale 2012 roku przypada na smartfony - wynika z Mobility Report firmy Ericsson. Przewiduje się, że wzrost ruchu danych generowany przez te urządzenia przekroczy średnią dla całego rynku.

Jak wynika z raportu firmy Ericsson na temat usług mobilnych, ok. 40% wszystkich telefonów sprzedanych w III kwartale stanowiły smartfony. Między III kwartałem roku 2011. a IV kwartałem roku 2012 ruch danych wzrósł dwukrotnie, natomiast na lata 2012-2018 przewiduje się, że jego złożony roczny wskaźnik wzrostu wyniesie ok. 50%, głównie na skutek rozwoju usługom wideo. Badania wykazały, że na internetowe usługi wideo przypada największa część ruchu danych w sieciach komórkowych, a dokładnie 25% całkowitego ruchu generowanego przez smartfony i 40% - przez tablety. Stawia to nowe wymagania przed sieciami, które muszą zapewnić wysoką jakość usług w każdym miejscu i czasie.

"Oczekiwania wobec jakości usług w sieciach telefonii komórkowej znacznie wzrosły z powodu powszechnej dostępności smartfonów i tabletów, które zmieniły sposób korzystania z Internetu. Technologie mobilne odgrywają coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Urządzenia mobilne, które mamy zawsze pod ręką, zapewniają nam natychmiastowy dostęp do informacji, rozrywki i sieci społecznościowych" - powiedział Douglas Gilstrap, wiceprezes i szef działu strategii w firmie Ericsson.

Zobacz również:

  • Lenovo i Motorola z zakazem sprzedaży w Niemczech
  • HTC powstaje jak feniks z popiołu - nowy smartfon zaprezentowany

Przewiduje się, że na koniec roku 2012 łączna liczba subskrypcji usług mobilnych wyniesie 6,6 mld, a do końca 2018 roku osiągnie 9,3 mld, nie licząc usług komunikacji między urządzeniami. 35% wzrostu netto tej liczby w III kwartale bieżącego roku przypadło na Chiny, gdzie pojawiło się 40 mln nowych subskrypcji. Kolejne miejsca zajęły Brazylia (9 mln), Indonezja (7 mln) i Filipiny (5 mln). W III kwartale 2012 roku wskaźnik globalnej penetracji dla usług mobilnych wyniósł 91%, a liczba subskrypcji tych usług na całym świecie - ok. 6,4 mld. Łączna liczba subskrypcji usług mobilnych zwiększyła się o ok. 9% rok do roku i o 2% z kwartału na kwartał.

Z raportu Ericssona wynika też, że w połowie 2012 r. z usług LTE mogło korzystać ok. 455 milionów osób na całym świecie. W ciągu najbliższych pięciu lat technologie te mają stać się dostępne dla ponad połowy populacji całego globu. "Przewiduje się, że łączna liczba subskrypcji LTE wzrośnie z ok. 55 mln na koniec 2012 roku do ok. 1,6 mld w roku 2018" - czytamy w raporcie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200