Ericsson stworzy podstawowe założenia standardu 5G

Firma zbuduje także trzy nowe centra ICT.

Ericsson informuje, że został partnerem unijnego projektu METIS. Jego celem jest ujednolicenie istniejących wizji przyszłych standardów komunikacji oraz stworzenie podstawowej koncepcji standardu 5G. Projekt METIS (Mobile and Wireless Communications Enablers for the 2020 Information Society) to pierwsze przedsięwzięcie badawcze dotyczące technologii 5G zakrojone na dużą skalę. W tym roku Unia Europejska przeznaczyła 50 milionów euro na badania i rozwój standardu 5G.

W Ericssonie definiujemy ł5G jako zestaw technologii radiowego dostępu, które stosowane razem prowadzą do realizacji wizji Networked Society. Dotychczas, kolejne generacje technologii mobilnych były budowane na bazie poprzednich, zwiększając ich wydajność i możliwości. 5G połączy wszystkie odrębne technologie w jedno zunifikowane rozwiązanie i podniesie możliwości całego systemu do poziomu, na którym będziemy mogli sprostać ekstremalnym wymaganiom" - powiedział Oliver Kanzi, prezes Ericsson w Polsce.

Zobacz również:

  • Microsoft prezentuje pakiet narzędzi chmurowych dla firm telekomunikacyjnych
  • W Europie powstaną dwie kolejne gigantyczne fabryki baterii samochodowych

Jednocześnie firma poinformowała również o rozpoczęciu budowy trzech globalnych centrów ICT. Powstaną one w ciągu pięciu lat, a koszt ich budowy zamknie się w kwocie 7 miliardów koron szwedzkich.

Dwa centra zostaną wzniesione w Szwecji (w Sztokholmie i Linkoping), a trzecie stanie w Montrealu. Szwedzkie inwestycje mają się zakończyć odpowiednio na koniec 2013 i 2014 roku, a amerykańska na koniec 2015 roku. Centra mają stać się platformą współpracy dla ponad 24 tysięcy inżynierów R&D z całego świata i umożliwiać szybsze wprowadzanie innowacji na rynek.

Wszystkie trzy będą miały łączną powierzchnię 120 tys. m2. I zostaną skonstruowany przy wykorzystaniu nowoczesnych materiałów i technologii, co pozwoli zredukować zużycie energii elektrycznej o 40%.

Nowe centra ICT są przykładem pasji firmy Ericsson, by napędzać rozwój branży. Wspaniałe idee biorą się ze współpracy. W powstających centrach chcemy przesuwać granice możliwości, tworząc nowe generacje technologii i usług. Elastyczność tworzona przez nowe metody pracy spowoduje szybsze wprowadzanie innowacji na rynek i do klientów” – powiedział Hans Vestberg, prezes i CEO firmy Ericsson.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200