Ericsson opuszcza rynek IoT

Szwedzki producent rozwiązań telekomunikacyjnych zdecydował się sprzedać swoje dwa biznesy IoT amerykańskiej firmie Aeris Communications, która specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach. Tym samym należące do Ericssona działy IoT noszące nazwy Accelerator i Connected Vehicle Cloud przejmuje Aeris Communications.

Grafika: Jack Moreh/freerangestock

Transakcja obejmuje przeniesienie aktywów i pracowników firmy Ericsson pracujących nad rozwiązaniami IoT do Aeris. Ponadto Ericsson zamierza wesprzeć Aeris usługami przejściowymi i przejmie niewielki udział w firmie. Obie firmy spodziewają się zamknięcia transakcji w pierwszym kwartale 2023 roku.

Platforma Accelerator jest używana obecnie przez 9 tys. firm, w których zarządza prawie 95-ma milionami urządzeń IoT obsługujących ponad 20 mln połączeń eSIM. Firma Aeris (mająca swoją siedzibę w San Jose; Kalifornia) specjalizuje się w rozwiązaniach IoT, umożliwiając takim urządzeniom możliwość komunikowania się z serwerami za pośrednictwem sieci komórkowych. Aeris współpracuje też z wiodącymi dostawcami usług (takimi jak Softbank, AT&T, T-Mobile oraz Vodafone), jak również z producentami elektroniki instalowanej w samochodach.

Zobacz również:

  • Siemens przystępuje do Semiconductor Education Alliance
  • Ericsson dostarczy komponenty radiowe dla sieci LTE450 w polskiej energetyce

To ważne, ponieważ oferowana przez firmę Ericsson usługa Connected Vehicle Cloud firmy jest obecnie najbardziej kompletną platformą samochodową dostępną na rynku i jest wykorzystywana do łączenia się z sieciami sześciu milionów samochodów w 180 krajach na całym świecie. Tym samym Platformy IoT firm Aeris i Ericsson połączą ponad 100 milionów urządzeń IoT funkcjonujących w prawie 200 krajach.

Jak wiadomo, rynek telefonii komórkowej obsługującej sieci IoT jest mocno rozdrobniony, dlatego konsolidacja dwóch głównych graczy przyspieszy jego ogólny rozwój, jak również spowoduje ożywienie na w takich obszarach, jak sieci 4G i 5G.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200