Ericsson: liczba mobilnych użytkowników internetu przekroczy w tym roku miliard

Ericsson podaje, że pod koniec 2011 r. na świecie będzie ponad miliard mobilnych użytkowników korzystających z usług szerokopasmowego dostępu do internetu. Tak duży wzrost zawdzięczać należy głównie rosnącemu zainteresowaniu przenośnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak smartfony.

Rok 2010 r. zapisał się tym, że liczba takich użytkowników wzrosła do 500 mln (w 2008 r. użytkowników mobilnych było 200 mln). Według raportu, najwięcej mobilnych użytkowników przybędzie w br. w rejonie Azji-Pacyfiku (400 mln). Drugie miejsce przypadnie Ameryce Północnej (200 mln), a trzecie - Zachodniej Europie (też 200 mln). Ericsson przewiduje, że w 2015 r. na całym świecie działać będzie już aż 3,8 mld mobilnych użytkowników.

Według Ericssona, w 2015 r. największą popularnością będą się cieszyć radiowe technologie HSPA (High-Speed Packet Access), LTE, CDMA2000 EV-DO, Mobile WiMAX i TD-SCDMA. Okazuje się, że większe szybkości połączeń radiowych powodują nie tylko dynamiczny wzrost liczby mobilnych użytkowników, ale przyczyniają się też do zmiany ich zachowań. I tak ok. 23% użytkowników korzystających z usługi LTE (Long-Term Evolution) świadczonej przez firmę TeliaSonera, wykorzystuje ją często do oglądania telewizji w trybie online, a 28% słucha w ten sposób internetowego radia.

Zobacz również:

  • Yandex pod kontrolą Kremla
  • Z technologii passkey mogą już korzystać użytkownicy usługi TikTok i urządzeń iOS
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200