Ericsson i Samsung kończą spory dotyczące licencji

Obie firmy zdecydowały się zakończyć trwające od wielu lat spory dotyczące licencji i podpisały umowę regulującą ostatecznie te kwestie. Ustala ona warunki w obszarze globalnych krzyżowych licencji patentowych i obejmuje wszystkie stosowane przez obie firmy technologie używane przez nie w telefonii komórkowej.

Ericsson

Ericsson oskarżał w ostatnim czasie firmę Samsung o to, że narusza ona zobowiązania licencyjne obejmujące technologie od 2G do 5G i nie przestrzega warunków zdefiniowanych przez regulację FRAND (Fair, Reasonable and non-Discriminatory).

Umowa oznacza, że Samsung i Ericsson wycofują wszystkie skargi i odwołania, jakie zostały przez nie do tej pory złożone do Międzynarodowej Komisji Handlu (International Trade Commission) USA. Umowa obejmuje wszystkie zagadnienia licencyjne dotyczące infrastruktury sieciowej jak również sprzedaży telefonów i sprzętu telekomunikacyjnego, jednak jak dotąd żadna z obu stron nie ujawniła szczegółów finansowych.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja zmieni sektor finansów i ubezpieczeń
  • Ericsson dostarczy komponenty radiowe dla sieci LTE450 w polskiej energetyce
  • Samsung ma własny model AI

Ericsson podał w ostatnich dniach, że spodziewa się, że w drugim kwartale tego roku jego przychody z licencji (licząc również kwoty obejmujące umowę z Samsungiem) wyniosą ok. 2,5 mld SEK, czyli 300 mln USD. Firma podała, że na wysokość jej przychodów z licencji wpłynęły szczególnie wygasłe umowy patentowe oczekujące na odnowienie, przejście z technologii 4G na 5G, jak również aktualna sytuacja panująca w dobie pandemii na rynku telefonów komórkowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200