Ericsson dostarczy komponenty radiowe dla sieci LTE450 w polskiej energetyce

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, w ramach budowy sieci łączności specjalnej LTE450, podpisała umowę z firmą Ericsson na dostawę i wdrożenie komponentów radiowych RAN. Uruchomienie sprzętu radiowego RAN i rdzeniowego CORE będzie stanowiło trzon uruchamiania usług LTE450 na potrzeby energetyki.

Jürgen Diermaier /Pixabay

Podpisanie umowy nastąpiło w związku z zakończonym kolejnym postępowaniem zakupowym w Programie LTE450. Przetarg realizowany był w trybie negocjacji sektorowych

z ogłoszeniem, zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych.

Jak uzasadnia Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej, poprzez realizację Programu LTE450 i budowę dedykowanej dla energetyki sieci łączności specjalnej, Grupa PGE przyczynia się do zwiększenia niezależności i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zaawansowana technologia telekomunikacyjna będzie miała kluczowe znaczenie

Zobacz również:

  • VoLTE w praktyce - czy warto korzystać z tej technologii?

w procesie transformacji energetycznej nie tylko dla Grupy PGE, ale również dla przyszłych użytkowników sieci w tym pozostałych Operatorów Systemów Dystrybucyjnych. Sieć radiowa RAN będzie obejmowała ponad 500 stacji bazowych PGE Dystrybucja, które pokryją zasięgiem LTE450 obszar blisko 40% kraju.

W ramach podpisanej umowy firma Ericsson będzie odpowiedzialna za dostarczenie

i wdrożenie wszystkich komponentów radiowych RAN (Radio Access Network) dla nowopowstającej sieci LTE450. Głównymi składnikami są urządzenia nadawczo-odbiorcze i anteny instalowane na wieżach telekomunikacyjnych (stacje bazowe LTE450), które odpowiadają za zapewnienie zasięgu radiowego oraz zapewnienie bezprzewodowej komunikacji w paśmie 450 MHz (3GPP Band 31) dedykowanym dla sektora energii. Stacje bazowe dostarczone przez Ericsson to sprawdzone i bezpieczne rozwiązania, które oprócz standardowej szerokopasmowej transmisji danych w technologii LTE, umożliwią także – zgodnie z wymaganiami zdefiniowanymi przez PGE – świadczenie dla urządzeń energetyki nowoczesnych usług IoT/M2M (LTE-M, NB-IoT). W ramach wdrożenia przewidziany jest również dedykowany system nadzoru i zarządzania (System OSS).

Dostawy i prace instalacyjne przewidziane w umowie obejmują obszar funkcjonowania PGE Dystrybucji, co stanowi pierwszy etap budowy sieci łączności specjalnej LTE450 dla polskiej energetyki. Plan działania w Programie LTE450 dla pierwszego etapu przewiduje wdrożenie i uruchomienie w latach 2024-2025 podstawowych usług łączności w sieci LTE450 oraz dalszą rozbudowę jej zasięgu, a także rozwój nowych usług dedykowanych energetyce. W ramach kolejnych etapów planowana jest również realizacja prac poza Grupą PGE, w szczególności dla innych podmiotów z sektora energetyki.

Pasmo częstotliwości 450 MHz przeznaczone dla energetyki, zgodnie z zapisami ogólnopolskiej rezerwacji udzielonej spółce PGE Systemy, jest przeznaczone na potrzeby realizacji zadań z zakresu łączności głosowej i transmisji danych do zarządzania sieciami przesyłu lub dystrybucji paliw gazowych, płynnych lub energii elektrycznej na terytorium Polski. Głównym celem jest zapewnienie tym sieciom bezpieczeństwa, ciągłości działania, usuwania awarii lub monitoringu zdarzeń powodujących zagrożenia dla dostaw energii lub jej nośników, lub zapewnienia odbiorcom ciągłości dostaw energii lub jej nośników. W PGE Dystrybucja, na bazie sieci LTE450, będą w szczególności realizowane usługi w ramach nowoczesnej łączności dyspozytorskiej, transmisji danych na potrzeby zarządzania infrastrukturą energetyczną, komunikacji z licznikami inteligentnymi, zarządzania majątkiem technicznym, czy obsługi terminali do zarządzania pracą elektromonterów w terenie. Działania związane z zapewnieniem odpowiedniego poziomu niezawodności i jakości dostaw energii zmierzają w kierunku coraz szerszej cyfryzacji i automatyzacji procesów. Budowana wielousługowa sieć LTE450 – poprzez zapewnienie nowoczesnych dedykowanych kanałów komunikacji – umożliwi zwiększenie bezpieczeństwa, sprawności i efektywności pracy systemu energetycznego na obszarze działania PGE Dystrybucja.

Zakres prac zgodnych z podpisaną umową RAN obejmuje etap realizacji i utrzymania infrastruktury radiowej do roku 2033. Wykonawca po zrealizowaniu prac wdrożeniowych, zobowiązany jest także świadczyć usługi gwarancji i wsparcia technicznego do sierpnia 2033 roku, zgodnie z obecnym terminem obowiązywania rezerwacji częstotliwości 450 MHz.

„Ericsson jest dumny z tego, że jest partnerem PGE CORE i RAN dla sieci energetycznej LTE450 o znaczeniu krytycznym. Rozwiązanie umożliwi kompleksowe świadczenie mobilnych usług szerokopasmowych dla urządzeń LTE oraz IoT/M2M zgodnie ze standardami 3GPP. Sieć radiowa RAN będzie się składać z ponad 500 stacji bazowych”, powiedział Martin Mellor, prezes zarządu Ericsson.

Źródło: PGE

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200