Epyc 7002 – tym układem AMD rzuca wyzwanie Intelowi

AMD wprowadziło do oferty w zeszłym tygodniu kolejny model serwerowego procesora Epyc. To druga generacja tego układu, który nazywa się oficjalnie Epyc 7002, ale jest również znany pod roboczą nazwą „Rome”. AMD wiąże z nim duże nadzieje i pierwsze opinie wydają się świadczyć o tym, że są one uzasadnione.

Układ zastępuje w ofercie AMD procesor Epyc pierwszej generacji, którego premiera miała miejsce dwa lata temu i który jest znany pod roboczą nazwą „Neapol”. „Rome” może zawierać do 64 rdzeni i każdy z nich może obsługiwać jednocześnie dwa wątki obliczeniowe. Oznacza to, że układ „Rome” może obsługiwać jednocześnie dwa razy więcej wątków obliczeniowych niż „Neapol”, czyli 128. Ma przy tym do dyspozycji osiem kanałów pamięci i do 128 linii PCI Express Gen 4.

Epyc 7002 nie jest jednym zwartym układem scalonym, ale składa się z ośmiu mniejszych elementów, tzw. “chipletów”. Jak łatwo policzyć każdy “chiplet” zwiera osiem rdzeni obliczeniowych i jest produkowany z użyciem technologii 7 nm. AMD twierdzi, że wyprodukowanie ośmiu takich elementów i połączenie ich w całość jest dużo łatwiejsze niż produkcja jednego zwartego układu scalonego zawierającego 64 rdzeni obliczeniowych.

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage
  • iOS 18 oferuje nowe API do obsługi słuchawek bezprzewodowych
  • Dominacja Nvidii na rynku desktopowych GPU wzrasta do 88%. Intela praktycznie tu nie ma

Bardzo ważnym elementem odróżniającym układ „Rome” od układu „Neapol” jest to, że ten pierwszy wspiera dwie technologie, których “Neapol” nie obsługuje. Są to technologie znane pod skrótami SME “Secure Memory Encryption) i SEV (Secure Encrypted Virtualization (SEV).

Jak same nazwy na to wskazują są to technologie, dzięki którym dane przetwarzane przez procesor są absolutnie bezpieczne.

AMD może mieć powody do zadowolenie, gdyż wielu dostawców serwerów oraz oprogramowania już zapowiedziało, że pracują nad rozwiązaniami zawierającymi procesor Epyc 7002 lub wykorzystującymi jego możliwości. Znajdują się wśród nich takie tuzy przemysłu IT, jak HPE, Dell, Lenovo, VMware, Google oraz Microsoft.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200