Enterasys wprowadziła serię rozwiązań VPN

Enterasys Networks zaprezentowała pierwsze rozwiązania VPN, będące efektem przejęcia w sierpniu br. firmy Indus River Networks. Opierając się na opracowanej przez tę firmę technologii RiverWorks Enterprise VPN, Enterasys wprowadziła własną, nową serię rozwiązań Aurorean Virtual Network. Obejmuje ona produkty, pozwalające na budowanie dowolnie dużych sieci VPN. Dzięki temu Enterasys może nawiązać bezpośrednią rywalizację z takimi potentatami rynku rozwiązań sieci wirtualnych, jak Nokia, CheckPoint, Cisco czy Nortel.

W ramach serii Aurorean obecnie oferowanych jest pięć produktów: serwer Aurorean Policy Server odpowiedzialny za zarządzanie prawami dostępu w ramach sieci wirtualnej, trzy bramki VPN: Aurorean Network Gateway 1000, 3000 i 7000 oraz oprogramowanie klienta VPN przeznaczone dla systemu Windows.

Dla każdej firmy

Najtańszą i najprostszą bramką VPN jest ANG-1000, przeznaczona dla małych biur i oddziałów większych firm. Urządzenie integruje funkcje routera, serwera firewall z translacją NAT, serwera DHCP i DNS dla małej lokalnej sieci oraz serwera VPN, pozwalającego obsłużyć równolegle do 25 kanałów komunikacyjnych (przepustowość 700 Kb/s). ANG-1000 może zarówno pełnić funkcję bramki VPN dla komputerów z systemem Windows wyposażonych w klienta VPN firmy Enterasys, jak i zakańczać połączenia VPN dla komputerów z systemem Unix i Mac OS, nie wyposażonych w takiego klienta. Urządzenie obsługuje protokół PPTP (dostępna będzie także aktualizacja obsługująca również IPsec). Jego cena wynosi ok. 650 USD.

Bardziej zaawansowane bramki ANG-3000 i ANG-7000 już standardowo umożliwiają obsługę protokołów PPTP i IPsec, za pośrednictwem których można tunelować protokoły IP i IPX. Pierwsza z bramek obsługuje jednocześnie 500 tuneli VPN, druga - aż 5000 (pracuje z przepustowością 40 Mb/s). Urządzenia umożliwiają autoryzację użytkowników z wykorzystaniem technologii RADIUS i auten- tykację za pomocą kart chipowych (włącznie z SecurID). Mogą one zakańczać zarówno bezpośrednie połączenia klientów programowych, jak i obsługiwać połączenia typu site-to-site. ANG-3000 dostępny jest w cenie 8500 USD, a ANG-7000 kosztuje 13 000 USD.

Oprogramowanie zarządzające

Elementem nowej serii VPN jest też pakiet Aurorean Policy Manager. Umożliwia on zdalne konfigurowanie wszystkich bramek VPN, wchodzących w skład infrastruktury sieci wirtualnej, tworzenie reguł, według których będzie przydzielany użytkownikom dostęp do zasobów sieci korporacyjnej, oraz generowanie raportów.

Enterasys oferuje własnego klienta VPN (chociaż urządzenia ANG współpracują również ze standardowym klientem zawartym w systemie Windows) do systemów Windows 9x, 2000 i Me. Do zalet klienta należą m.in. możliwość automatycznego ponownego inicjowania połączenia w przypadku przerwy w transmisji i automatycznego pobierania konfiguracji oprogramowania z serwera VPN, utrzymywanego przez firmę bądź dostawcę usług internetowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200