Energis ograniczy inwestycje

Energis Plc, jeden z dwóch głównych udziałowców w Energis Polska, planuje wycofać się z finansowania kilku europejskich oddziałów. Polski operator również spodziewa się zmniejszenia zaangażowania finansowego przez brytyjską spółkę.

Energis Plc, brytyjska grupa telekomunikacyjna, popadła w kłopoty finansowe. Wczoraj akcje spółki spadły o 70% na skutek informacji, iż banki które udzieliły operatorowi pożyczki w wysokości 1 mld USD, mogą wypowiedzieć umowy i zażądać szybkiego zwrotu pożyczki. Aby zachować płynność finansową, Energis Plc rozważa sprzedaż niedochodowych europejskich spółek zależnych, m.in. w Holandii i Niemczech. W Wielkiej Brytanii redukcja kosztów przełoży się na zwolnienie części pracowników spółki.

Spółka, której długi przekraczają 1,7 mld USD poinformowała, że prawdopodobnie nie będzie w stanie spłacić w terminie pożyczki w wysokości 1,04 mld USD. Jeśli firma nie ureguluje zobowiązań do końca marca br. to banki mogą po tym okresie zażądać natychmiastowego zwrotu pożyczki. Zarząd Energis Plc renegocjuje warunki kredytu z bankami.

Zobacz również:

Energis Polska, której udziałowcami są Energis Plc i National Grid (posiadając równo po 48,75% udziałów) oraz PKP z 2,5-procentowym udziałem, nie obawia się, że sytuacja Energis Plc zagrozi jej działalności. "Sprzedaż przez Energis Plc europejskich spółek została zapowiedziana jedynie w stosunku do podmiotów w pełni zależnych od brytyjskiego operatora. My nie jesteśmy 100-procentową wartością Energis Plc. Decyzje co do przyszłości spółek joint-venture i ewentualnej zmiany w nich struktury właścicielskiej nie zostały podjęte" – wyjaśnia Marzena Rogalska, rzecznik prasowy Energis Polska.

Rzeczniczka polskiej spółki dodała, iż oświadczenie Energis Plc o planach zbycia udziałów w podmiotach zależnych, oznacza dla Energis Polska zmniejszenie zaangażowania finansowego ze strony brytyjskiego operatora.

"Na ten rok obrachunkowy mamy zagwarantowane finansowanie. W grudniu ub.r. otrzymaliśmy pożyczkę od Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 125 mln euro. Problemy brytyjskiej spółki nie przekładają się w chwili obecnej na naszą działalność operacyjną. W okresie długofalowym niewykluczone jest, że Energis Plc będzie chciał ograniczyć swoje zaangażowanie kapitałowe w naszą firmę, ale teraz jest za wcześnie, by na ten temat spekulować. Zresztą, dotychczasowe zaangażowanie finansowe było większe ze strony National Grid niż Energis Plc" – tłumaczy M. Rogalska.

Do tej pory Energis Polska zainwestował około 150 mln USD w budowę ogólnopolskiej sieci światłowodowej oraz Internetowego Centrum Danych w Piasecznie pod Warszawą. Firma rozpoczęła także świadczenie telefonicznych usług międzystrefowych. W ciągu najbliższych 2 lat Energis miał w planach kolejne inwestycje o wartości 150 mln USD.