Energis i TP SA: jest umowa

Obie spółki podpisały umowę międzyoperatorską, dzięki której Energis Polska, jako trzeci niezależny operator rozpocznie świadczenie usług międzystrefowych już na jesieni br.

Energis Polska w siedzibie URT podpisał umowę interkonektową z Telekomunikacją Polską SA. Na mocy tego porozumienia Energis będzie mógł zaoferować międzystrefowe usługi głosowe już na przełomie października i listopada br. Firma zostanie trzecim niezależnym operatorem na polskim rynku telekomunikacyjnym, po NOM i Netii 1. Energis w ramach umowy z narodowym operatorem zbuduje 12 punktów styku z siecią TP SA w największych miastach Polski. Pozwoli to firmie na świadczenie połączeń międzymiastowych na terenie wszystkich 49 obowiązujących stref numerycznych. Energis otrzymał prefiks 1066.

Rozmowy pomiędzy spółkami trwały około pół roku. W grudniu 2000 r. Energis otrzymał koncesję na świadczenie telekomunikacyjnych usług międzystrefowych. Kosztowało to spółkę 23 mln euro. Energis działa w Polsce jako konsorcjum: Polskich Kolei Państwowych S.A. (42,5% udziałów), brytyjskiej spółki National Grid posiadającej (23,75%) oraz brytyjskiej spółki-matki Energis (23,75%). Pozostałe 10% udziałów jest w rękach lokalnego operatora telefonii stacjonarnej, Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego "Centrala" Sp. z o.o.

Zobacz również:

  • Google i NIST uruchomią produkcję procesorów kolejnej generacji

Energis działa w Polsce od 2000 r. Firma zainwestowała dotychczas ok. 150 mln USD w budowę ogólnopolskiej szkieletowej sieci światłowodowej (o łącznej długości 3 tys. km) i Internetowego Centrum Danych w podwarszawskim Piasecznie. Do końca 2003 r. spółka planuje wydać na inwestycje kolejne 150 mln USD, co pokryje wydłużenie sieci światłowodowej do 5,2 tys. km.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200