Energetyka dla prosumenta

Dwustronna komunikacja i rozwój systemów smart meteringu jest tylko pierwszym krokiem w rozwoju inteligentnych sieci. Kolejne to rozwój urządzeń gospodarstwa domowego dostosowanych do możliwości inteligentnych sieci, przyłączanie do sieci inteligentnych domów, wejście odbiorców końcowych na rynek energii, powszechna dostępność urządzeń magazynujących energię i budowa sieci kabli naprzewodzących.

Polska energetyka zmaga się z szeregiem problemów specyficznych dla naszego kraju i charakterystycznych dla wszystkich gospodarek zachodnich. Narasta nierównowaga przestrzenna między generacją a odbiorem energii, która produkowana jest na południu kraju, a konsumowana w największych aglomeracjach w centrum i na północy. Obciążenie sieci w coraz większym stopniu się różnicuje - obciążenie w momentach szczytowych jest coraz wyższe, spadek wykorzystania z okresach mniejszego poboru coraz wyraźniej zaznaczony. Stale rosną koszty braków zasilania w energię elektryczną ze względu na rozwój telefonii komórkowej, sektora finansowego i handlu elektronicznego. W Stanach Zjednoczonych pomimo niezawodności systemu elektroenergetycznego na poziomie 99,97% roczne koszty braków zasilania wynoszą rocznie 150 mld USD.

Na początku grudnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zorganizowało wspólnie z Urzędem Regulacji Energetyki, Politechniką Wrocławską i firmą Energa Operator konferencję "Smart grids a poprawa efektywności energetycznej. Nauka i standaryzacja w rozwoju koncepcji inteligentnych sieci", na której spotkali się przedstawiciele administracji publicznej, nauki, przedsiębiorcy z branży energetycznej i firmy teleinformatyczne oraz reprezentanci instytucji uczestniczących w kreowaniu polityki rozwoju inteligentnych sieci w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Konferencja była okazją do przedstawienia stanu rozwoju inteligentnej energetyki w Polsce. Choć sieci inteligentne od kilku lat są przedmiotem badań prowadzonych na polskich uczelniach, między innymi na Politechnice Wrocławskiej i w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, pierwsze projekty wdrożeniowe dopiero się rozpoczynają.

Konsorcjum Smart Power Grids

Na grudniowej konferencji podpisano deklarację o powołaniu pierwszego w Polsce konsorcjum Smart Power Grids, które ma systematycznie opracowywać koncepcje rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych, przesyłowych i dystrybucyjnych oraz narzędzi wykorzystywanych dla optymalizacji, zabezpieczenia i sterowania sieciami inteligentnymi. Konsorcjum ma się również zająć komercjalizacją wyników badań naukowych z tego obszaru. W skład konsorcjum weszły: Politechnika Wrocławska, Urząd Regulacji Energetyki, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (który w połowie 2011 r. ma uruchomić wsparcie dla projektów smart grids), Energa Operator SA i bank BZ WBK.


TOP 200