Encyklopedia Internautica

Od 20 lutego 2001 polscy użytkownicy sieci Internet mają dostęp do nowej, polskojęzycznej encyklopedii pod adresem http://encyklopedia.interia.pl/.

Od 20 lutego 2001 polscy użytkownicy sieci Internet mają dostęp do nowej, polskojęzycznej encyklopedii pod adresem encyklopedia.interia.pl/. Serwis Encyklopedia Internautica jest efektem współpracy pomiędzy Interia.pl a wydawnictwem Pinnex.

Serwis zawiera prawie 85 tys. haseł. Jest internetową wersją dwudziestotomowej „Popularnej encyklopedii powszechnej” wydawnictwa Pinnex. Bazą dla serwisu jest drugie, zaktualizowane wydanie encyklopedii, której pierwszy tom ukazał się w 2000 r. W trwających już osiem lat, od 1993 r., merytorycznych pracach nad encyklopedią w różnym charakterze wzięło udział blisko 200 osób, głównie pracowników naukowych oraz dziennikarzy.

Korzystający z zasobów serwisu mają do wyboru kilka możliwości przeszukiwania - za pomocą wyszukiwarki, katalogu zawierającego 13 głównych kategorii oraz alfabetycznie. Możliwe jest także zawężenie obszaru poszukiwania do jednego z działów: nazwisk, miejscowości, map i Polski. Informacje encyklopedyczne uzupełnione są zdjęciami, tabelami i mapami. Każde hasło zawiera też łącza (linki) do haseł pokrewnych, szczegółowej kategorii tematycznej w katalogu oraz do innych haseł pojawiających się w opisie.

Internetowe wydanie encyklopedii jest aktualizowane i rozwijane. Już w najbliższym czasie znacznie zwiększy się liczba dostępnych wraz z hasłami zdjęć, a w przyszłości encyklopedię uzupełnią materiały dźwiękowe i filmowe. Na bieżąco wdrażane są też wnioski wynikające z analiz rankingu haseł cieszących się największym powodzeniem, sposobu poszukiwania informacji przez użytkowników oraz czasu przeglądania przez nich poszczególnych haseł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200