Email jak SMS

Sukces spod Waterloo

Email jak SMS

Siedziba RIM w Waterloo

Email jak SMS

Mike Lazaridis założyciel RIM

Źródeł popularności BlackBerry, oferowanej przez Research in Motion z siedzibą - nomen omen - w miejscowości Waterloo, można doszukiwać się w rozpowszechnionym za oceanem użyciu palmtopów. Pomysł kanadyjskiej spółki wprowadzał w 1999 r. innowację w postaci technologii push - w sposobie automatycznego synchronizowania danych pomiędzy komputerem naręcznym pracownika a zasobami firmy. Od tamtej pory rozwiązanie to na dobre zadomowiło się w Ameryce Północnej, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Z BlackBerry korzysta tamtejsze wojsko i administracja. Według różnych szacunków 70% użytkowników tej usługi mieszka właśnie w USA. Do Europy BlackBerry trafiło w 2001 r. RIM przymierza się teraz do podboju rynku chińskiego, na którym liczba abonentów telefonii komórkowej sięga 400 mln.

Wśród funkcji najnowszej wersji BlackBerry Enterprise Server v4.1, prezentowanej podczas tegorocznego CeBIT'u, znalazła się możliwość korzystania z komunikatorów internetowych, m.in. Microsoft Windows Messenger, Live Communications Server 2005 i IBM Lotus Sametime. W tej wersji administrator może zdalnie zaktualizować nowy terminal użytkownika w przypadku utraty starego. Wcześniej konieczne było "załadowanie" danych z komputera stacjonarnego. Coraz więcej użytkowników BlackBerry korzysta już nie tylko z dostępu poczty elektronicznej, ale także np. programów CRM. Pisanie odpowiednich aplikacji ma wspomóc pakiet narzędzi BlackBerry MDS Studio.

Wojna na rynku

Email jak SMS

Terminal BlackBerry 950

Patentowe spory są w branży informatycznej na porządku dziennym. Zastrzeżone technologie mogą stanowić właściwie jedyne aktywa firmy - jak w przypadku spółki NTP, posiadacza patentów dotyczących technologii wireless email. W 2001 r. do sądu trafił pozew NTP przeciwko Research in Motion o naruszenie kilku z nich. Początkowo górą był NTP, któremu wymiar sprawiedliwości przyznał odszkodowanie w wysokości 23 mln USD. RIM złożyła jednak apelację. W ten sposób rozpoczęła się kilkuletnia batalia sądowa, która niedawno nabrała dynamiki. Zarzut naruszenia patentów NTP mógł w efekcie doprowadzić do decyzji sądu, która zakazałaby działania i sprzedaży usługi na terenie Stanów Zjednoczonych. Do wyłączenia serwerów jednak nie doszło. Przeciwko takiemu rozwiązaniu - zasłaniając się bezpieczeństwem narodowym - opowiedział się m.in. amerykański resort obrony korzystający z usługi BlackBerry. Rozmowy z udziałem mediatora zakończyły się w marcu br. ugodą. RIM zapłacił NTP 612,5 mln USD odszkodowania. Równie zaciekle patentową wojnę prowadzi - przeciwko innym dostawcom technologii push email, w tym Infowave Software, Seven Networks, Good Technology i Microsoft - firma Visto.

Email jak SMS

Nokia e61

Zdaniem analityków, najwięcej na patentowych problemach Research in Motion mógłby skorzystać Microsoft. Koncern z Redmond wraz z technologią Direct Push ma bowiem ochotę na kawałek tortu mobilnej poczty elektronicznej, szacowanego obecnie na 10 mln użytkowników. Docelowa ich liczba może być jeszcze większa, zważywszy, że Microsoft ma 130 mln klientów Exchange. Ofertę zaś będzie kierował przede wszystkim do posiadaczy telefonów komórkowych, których jest przeważająca większość w porównaniu do użytkowników palmtopów. "Komercyjne rozwiązanie i odpowiednie terminale powinny być dostępne w połowie tego roku" - zapowiada Microsoft. "Przewagą Microsoftu jest fakt, że użytkownicy BlackBerry obsługiwani przez Exchange na razie muszą korzystać z oprogramowania Research in Motion. Nowa technologia koncernu z Redmond eliminuje konieczność jego zastosowania"- uważa Tony Cripps, analityk Ovum. Gdyby klienci nie chcieli korzystać z jego rozwiązania, Microsoft zamierza wykorzystywać zakupioną licencję na ActiveSync, który pozwala na synchronizację danych z telefonami komórkowymi, niezależnie od systemu operacyjnego. Producenci telefonów komórkowych na platformie Symbian również nie zasypiają gruszek popiele. Nokia w 2005 r. wprowadziła Smartphone do złudzenia przypominający terminal BlackBerry. Wraz z przejęciem spółki Intellisync, fiński producent dysponuje także technologią zdalnego dostępu do korporacyjnych zasobów.


TOP 200