Elon Musk udostępnia Starlink na Ukrainie

W odpowiedzi na prośbę ukraińskiego polityka Elon Musk udostępnił Starlink na Ukrainie.

Minister transformacji cyfrowej Ukrainy - Mychajło Fedorow za pośrednictwem Twittera poprosił Elona Muska o udostępnienie dostępu do Stralink na terytorium Ukrainy. Po kilku godzinach w odpowiedzi na wpis Elon Musk poinformował o uruchomieniu dostępu do Starlink na terytorium Ukrainy. Niedługo doczekamy się również szerszej dostępności dzięki większej ilości terminali.

Zestaw Starlink
Źródło: starlink.com

Zestaw Starlink

Źródło: starlink.com

SpaceX - firma należąca do Elona Muska - udostępniła usługę Stalina na terytorium Ukrainy, aby pomóc mieszkańcom w uzyskaniu dostępu do Internetu w czasie rosyjskiej inwazji.

Zobacz również:

  • SpaceX usunie z orbity uszkodzone satelity Starlink
  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian

Federov poprosił Muska również o wysłanie większej ilości stacji Starlink w celu zwiększenia wydajności systemu. Musk potwierdził, że dodatkowe terminale SpaceX są w drodze. Aktualnie nie wiemy kiedy dotrą na Ukrainę.

Starlink to sieć tysięcy satelitów, które krążą na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO - Low Earth Orbit). Satelity znajdują się na trzech poziomach wysokościowych - 240 km, 550 km oraz 1150 km. Ich celem jest dostarczenie łączności z internetem w miejscach, gdzie połączenie przewodowe lub z wykorzystaniem sieci komórkowej nie jest możliwe.

System Starlink pozwala na przesyłanie danych bezpośrednio do i z satelity bez konieczności stosowania łączności szerokopasmowej, światłowodowej lub komórkowej. Rozwiązanie to jest niesamowicie przydatne w przypadku katastrof. W przeszłości Starlink pomógł utrzymać łączność podczas wybuchu wulkanu Tonga w styczniu 2022 roku.

Teraz Starlink pozwoli na zapewnienie niezawodnej łączności Ukrainy z internetem w momencie, gdy lokalni operatorzy ISP oraz komórkowi nie będą w stanie zapewnić dostępu do sieci.

Udostępnienie Starlink jest jednoznaczna deklaracją sprzeciwu Elona Muska wobec Rosji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200